Gebelik Takibi Ankara

gebelik-takibi-ankara.jpg

Gebelik takibi Ankara doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş ​Ankara Çankayanın güzide semtlerinden Çukurambardaki muayenehanelerinde hizmet vermektedir. Gebelik takibi Ankara fiyatları için bize ulaşabilirsiniz. Dilerseniz şimdi kısaca gebelik takibinden bahsedelim...

Gebelik takibi Ankara: Ne zaman başlamalıdır?

Gebelik takibi kadının gebelik belirtilerini hissetmeye başladığı anda başlaması gereken bir dönemdir. Aslında gebe kalmadan önce gebelik düşünen bayanların jinekolojik muayene olmaları ve gebeliğe engel hastalıklar açısından taranması en güzel yöntemdir. Bu kadınların gebeliğinde problem yaşanma sıklığı azalacak, daha sağlıklı gebelikler ve bebekler elde edilme imkanı artacaktır.

Gebelik takibi, daha gebe kalmadan önce başlamalıdır. Gebelik öncesinde gerçekleştirilecek basit bir jinekolojik muayene ve bir takım testler ile gebelik sırasında oluşabilecek problemler erkenden tesbit edilebilir. Böylece daha sağlıklı bir gebelik ve daha sağlıklı bir bebek için ilk adım atılmış ve gebelik serüveni başlamış olur. Gebelikten önce mutlaka anne adayının daha önceki dönemlerde kızamıkçık (rubella) enfeksiyonu geçirip geçirmediği kontrol edilmelidir. Kızamıkçık enfeksiyonunu daha önce geçirmiş olanlarda gebelik için izin verilir. Ancak kızamıkçık enfeksiyonunu daha önce geçirmediği tesbit edilen kadınların gebelik öncesi dönemde mutlaka aşı yaptırması önerilmelidir. Aksi takdirde gebelik sırasında oluşabilecek bir kızamıkçık enfeksiyonu nedeniyle bebekte gebeliğin sonlandırılmasına kadar gidebilecek ciddi anormalliklere neden neden olabilir.

Gebelik Takibi Ankara  İlinde Nasıl Yapılır?

 

Gebe takibi kadının gebelik testinin yapılması ile başlamış olur. İlk muayenede adet gecikmesi olan yada gebelik belirtileri bulunan kadınlara uygulanan kanda gebelik testi ile gebelik teyit edilir. Ancak adet gecikmesinden 1 hafta sonra gelen kadınlarda bazen gebelik testine gerek kalmaz. Çünkü artık gebelik kesesi ultrasonda görülebilecek büyüklüğe ulaşmıştır ve ultrason ile gebelik tanısı konur.

Gebelik kesinleşen kadınlarda 30-32 haftalık gebelik süresine kadar ayda bir, 32-38 hafta arasın 2 haftada bir ve 38 haftadan sonra ise haftada bir muayeneleri yapılır. Düzenli gebelik muayeneleri sağlıklı bir gebelik süreci için olmazsa olmazdır. Gebelik takiplerinizi ihmal etmeyiniz.

Gebelik tanısı konan kadınlarda ilk gebelik rutinleri adı verilen bir dizi kan ve idrar testi yapılır. Gebelik takibi Ankara muayenehanemizde gebelik öncesi ve gebelik sırasında yapılması gerekli testlerin tamamını yaptırabilirsiniz.

Gebelik takibi süresince ikili test, üçlü test, dörtlü test, detaylı ultrason, şeker yükleme testi gibi özel testler zamanı geldikçe sizlere söylenerek yapılacaktır. 32 haftalık gebelikten sonra artık bebek kalp grafisi adı verilen NST çekimlerine başlanmaktadır. 38 haftalık gebelik süresini dolduranlarda artık sezaryen yada normal doğum için hazırlıklar yapılmakta, özel hastanedeki oda randevuları ayarlanmaktadır. Günü dolan yada randevusu gelen hastalar anlaşmalı olduğumuz özel hastanelerde doğum hizmeti için yatırılmaktadır. 

Gebelik Takibi Ankara: Yapılması gereken testler nelerdir?

Gebelik düşünen kadınlarda ilk muayenede  çok geniş bir kan ve idrar testi paneli istenir. Bunların içerisinde henüz yaptırmadıysa smear testi de mevcuttur. Kansızlık testi için hemogram, karaciğer ve böbrek testleri, kan şekeri testi, T3, T4 ve TSH testleri, kızamıkçık ve toksoplazma testleri, hepatit markerleri istenir. Vitamin B12 ve D vitamini seviyeleri ölçülebilir. İdrar testi ve idrar kültürü alınır. Testleri normal çıkan hastalardaki bir sonraki testimiz, 11-13 gebelik haftasında ense kalınlığı ölçümü ve ikili tarama testidir. Bebeğin ense kalınlığı ölçüldükten sonra gebeden alınan kanda bebekte Down sendromu riski araştırılır. 16 haftalık gebelikte, ikili test yapılmayan gebelerde üçlü test yada dörtlü test yapılabilir. 18 haftalık gebeliğe ulaşan gebelerde artık detaylı ultrason isteme zamanı gelmiş demektir. Detaylı ultrason için en uygun dönem 20 haftalık gebelik dönemidir.  Detaylı ultrason yapılarak bebekte tüm organlardaki anomali varlığı araştırılır. 24-28 haftalık gebeliklerde gizli şeker varlığının araştırılması için yapılan şeker yükleme testi ile beraber idrar testi ve hemogram tekrarlanır. 32 haftalık gebelikten itibaren NST adı verilen bebeğin kalp grafileri (NST) çekilmeye başlanır. Gebelik takibinde gelişen problemlere yönelik başka testlerde istenebilir. Gebelik takibi sürecinde doktorunuzun önereceği dönemlerde ultrason  ile düzenli değerlendirmeleriniz yapılacaktır.

Ankara Gebelik Takibi Doktorları

Ankara gebelik takibinde en iyi doktor sizin daha rahat iletişim kurabildiğiniz ve her zaman kendisine ulaşabildiğiniz doktordur. Ankaranın Çankaya ilçesinde Çukurambar semtindeki muayenehanemizde doktorlarımız tarafından gebelik takibiniz titizlikle  yapılmaktadır. Çukurambar muayenehanemizde tüm kan, idrar ve patoloji testleri, genetik testleri ve NST çekimleri yapılmaktadır. Gebelik takibi sırasındaki NST çekimleriniz muayenehanemizin güleryüzlü hemşireleri tarafından yapılmaktadır.  Ankara kadın doğum uzmanlarımız jinekolog doktor Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş gebelik takibi sırasında her zaman yanıbaşınızdadır.  

Ankara Gebelik Muayene Fiyatları nasıldır?

Ankara gebelik muayene ücretleri takip olduğunuz kliniğin, hastane yada muayenehane olması, hizmet bölgesi, aldığınız hizmetin kalitesi ve doktorunuzun akademik ünvanına göre değişir. Ankara gebelik takibi fiyatları Çankaya bölgesindeki muayenehanelerde 300-800 tl arasında farklılık gösterir. Dilerseniz gebelik takibi Ankara muayenelerinizi, sizler için hazırlamış olduğumuz ankara doğum paketi avantajlarından faydalanarak yaptırabilirsiniz. Gebelik muayene ücretleri Ankara ve Ankara doğum paketleri 2020 detayları hakkında bilgi almak için bize mutlaka ulaşınız.