Hpv Siğil Tedavisi Ankara, Fiyatları 2022

hpv_siğil_tedavisi_ankara.jpg

Hpv siğil tedavisi Ankara ilindeki merkezimizde Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından yapılmaktadır. Hpv ve siğil tedavisinde siğil dondurma, siğil yaktırma ve lazerle siğil tedavisi merkezimizde titizlikle uygulanmaktadır. Çankayadaki kliniğimizde hpv testi, hpv aşısı, hpv tedavisi ve siğil tedavisini yaptırabilirsiniz. Sizlerde Çukurambardaki merkezimize başvurabilir, hpv ve siğil tedavisi doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

HPV enfeksiyonu genellikle cilt veya mukoza büyümesine (siğiller) neden olan viral bir enfeksiyondur. 150'den fazla insan papilloma virüsü (HPV) çeşidi vardır. Bazı HPV enfeksiyonu türleri siğillere neden olur, bazıları ise farklı kanser türlerine neden olabilir.

 

Çoğu HPV enfeksiyonu kansere yol açmaz. Ancak bazı genital HPV tipleri, rahim ağzı kanserine neden olabilir. Anüs, penis, vajina, vulva ve boğazın kanserleri de dahil olmak üzere diğer kanser türleri, HPV enfeksiyonuna bağlanmıştır.

 

Bu enfeksiyonlar genellikle cinsel yolla veya diğer cilt cilt teması yoluyla bulaşır. Aşılar, genital siğiller veya rahim ağzı kanserine neden olma ihtimali olan HPV suşlarına karşı korunmaya yardımcı olabilir.

 

Hpv Siğil Belirtileri Nelerdir?

 

Vücudunuzun bağışıklık sistemi çoğu durumda siğil oluşmadan önce HPV enfeksiyonunu vücuttan temizler. Siğiller göründüğünde, hangi tür HPV'nin bulunduğuna bağlı olarak görünüşte değişir.

 

Genital siğiller: Bunlar düz lezyonlar, küçük karnabahar benzeri yumrular veya minik sap benzeri çıkıntılar olarak görünür. Kadınlarda, genital siğiller çoğunlukla vulvada görülür ancak anüs yakınında, servikste veya vajinada da oluşabilir.

Erkeklerde, genital siğiller penis ve skrotumda veya anüs etrafında görülür. Genital siğiller, nadiren rahatsızlık veya ağrıya neden olur.

Kombine siğiller: Yaygın siğiller, kabarık görünür ve genellikle ellerde ve parmaklarda görülür. Çoğu durumda, bu siğiller oldukça basit bir yapıya sahip olup özellikle elde kozmetik problemlere neden olabilir. Ancak aynı zamanda ağrılı lezyonlar şeklinde de olabilirler.

Plantar siğiller: Plantar siğiller genellikle ayaklarınızın topuklarında veya ayak çıkıntılarında ortaya çıkan sert büyümedir.

Düz siğiller: Düz siğiller yüzeyden hafif kabarık lezyonlardır. Herhangi bir yerde ortaya çıkabilirler, ancak çocuklarda genellikle yüzde, erkeklerde ise sakal bölgesinde oluşma eğilimindedir. Kadınlarda ise en sık bacaklarda ortaya çıkar.

Rahim ağzı kanseri: Neredeyse tüm rahim ağzı kanserlerine HPV enfeksiyonları neden olur, ancak rahim ağzı kanserinin HPV enfeksiyonundan sonra gelişmesi 20 yıl veya daha uzun sürebilir. HPV enfeksiyonu ve erken dönem rahim ağzı kanseri tipik olarak belirgin semptomlara neden olmaz. HPV enfeksiyonuna karşı aşı olmak rahim ağzı kanserinden en iyi korunmadır.

 

 

Hpv Testi ve Smear Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

 

Erken rahim ağzı kanseri semptomlara neden olmadığından, kadınların rahim ağzında kansere yol açabilecek her türlü önleyici değişikliği tespit etmek için düzenli smear ve Hpv testlerinin yapılması hayati önem taşır. 21 ila 29 yaş arasındaki kadınların üç yılda bir smear testi yaptırmasını önerilir.

 

30 ila 65 yaş arası kadınlara, her üç yılda bir smear testi veya HPV testi ile birlikte yaptırmaları durumunda beş yılda bir smear testi yaptırmaya devam etmeleri önerilir. 65 yaş üstü kadınlar, arka arkaya üç normal smear testi veya anormal sonuç vermeyen iki HPV testi ve smear testi yaptırmaları durumunda test sonlandırılabilir. Rahatsızlık veya ağrıya neden olabilecek herhangi bir siğiliniz varsa, mutlaka biz uzmana görünmenizde fayda var.

 

 

Hpv Siğil Nasıl Bulaşır?

 

HPV enfeksiyonu, virüs vücudunuza girdiğinde, genellikle cildinizdeki bir kesik, aşınma veya küçük yırtılma ile ortaya çıkar. Virüs, öncelikle cilt cilt ile teması yoluyla bulaşır. Genital HPV enfeksiyonları cinsel ilişki veya genital bölge cilt cilt teması yoluyla bulaşabilir. Oral veya üst solunum yolu lezyonlarına neden olan bazı HPV enfeksiyonları oral seks yoluyla oluşabilir.

 

Hamileyseniz ve genital siğillere sahip bir HPV enfeksiyonu varsa, bebeğinize Hpv enfeksiyonu geçebilir. Nadiren, enfeksiyon bebeğin boğazında siğillerin oluşmasına neden olabilir.

 

Siğiller bulaşıcıdır. Bir siğil ile doğrudan temas yoluyla yayılabilirler. Bir siğile temas etmiş bir şeye cilt teması ile de siğiller yayılabilir.

 

 

Hpv Siğil İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

 

HPV enfeksiyonları yaygındır. HPV enfeksiyonu için risk faktörleri şunları içerir:

Cinsel partner sayısı: Cinsel partneriniz ne kadar fazlaysa, genital HPV enfeksiyonu geçirme olasılığınız o kadar yüksek olur. Birden fazla seks partneri olan bir partnerle seks yapmak da riskinizi arttırır.

 

Yaş: Yaygın siğiller çoğunlukla çocuklarda görülür. Genital siğiller en çok ergenlerde ve genç erişkinlerde görülür.

Zayıflamış bağışıklık sistemleri: Bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde HPV enfeksiyonu riski daha yüksektir. Bağışıklık sistemleri HIV / AIDS ile veya organ nakli sonrası kullanılan bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar ile zayıflatılabilir.

Zarar görmüş cilt: Derinin delinmiş veya açılmış olan bölgelerinden, siğil bulaşma ihtimali artar.

Kişisel bulaşma: Halka açık duşlar veya yüzme havuzları gibi HPV'ye maruz kalmış yüzeylerle temas HPV enfeksiyonu riskinizi artırabilir.

 

 

Hpv Genital Siğil ve Kansere Neden Olur.

 

Ağız ve üst solunum yolu lezyonları. Bazı HPV enfeksiyonları dilinizde lezyonlara neden olabilir, bademcikler, yumuşak damak, gırtlak ve burnunuz içinde siğiller oluşabilir.

Kanser: Bazı HPV türleri, rahim ağzı kanserine neden olabilir. Bu suşlar ayrıca cinsel organ, anüs, ağız ve üst solunum yolu kanserlerine de yol açabilir.

 

 

Hpv ve Genital Siğilleri Önleme

 

Plantar siğiller: Plantar siğillere neden olan HPV enfeksiyonlarına yakalanma riskini azaltmak için halka açık havuzlarda ve soyunma odalarında ayakkabı veya sandalet giymek önemlidir.

 

Genital siğiller: Genital siğiller ve HPV ile ilişkili diğer genital lezyonları azaltmak için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

 

- Tek eşli olmak: Hpv cinsel yolla bulaşan bir ajan olduğu için en önemli risk faktörü çok eşliliktir. Tek eşlilik yanında güvenli partner olması da o kadar önemlidir.

- Seks partnerinizin sayısının azaltılması

- Prezervatif kullanmak: Kondom kullanımı Hpv bulaşmasını %100 engellemez, çünkü genital bölgeye sürtünme yoluyla da virüs bulaşabilmektedir. Ama yine de kondom kullanılmasını öneriyoruz.

- HPV aşıları: HPV’den korunmanın en etkili yöntemi cinsellik başlamadan HPV aşısının uygulanmasıdır.

- Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi: Virüs vücuda girdikten sonra artık onu temizleyecek olan sizin bağışıklık sisteminizdir. Bağışıklık sisteminiz ne kadar güçlüyse, virüs o kadar kolay vücuttan temizlenir. Güçlü bir bağışıklık sistemi için düzenli ve doğal beslenme, uyku ve spor şarttır. Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan da vazgeçilmelidir.

 

 

Hpv Aşısı Var mıdır? Hpv Aşısı Yapan Hastaneler Ankara da Hangileridir?

 

Üç HPV aşısı, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmıştır. En yenileri, rahim ağzı kanseri ve genital siğillere karşı korumak için 9 ila 45 yaş arasındaki kadın ve erkeklerde kullanılması onaylanan Gardasil 9'dur. Bunun yanında dörtli Gardasil aşısı ve ikili cervarix aşısı da kullanımda olan diğer hpv aşılarıdır.

 

Gardasil; HPV tip 6, 11, 16 ve 18’e karşı koruma sağlar. HPV tip 6 ve 11 genital siğillerin %90’ından, HPV 16ve 18 ise rahim ağzı kanserinin %99’undan sorumludur. Bu nedenle Gardasil kanserden koruma sağlarken aynı zamanda genital siğillerden de sizi koruyacaktır.

 

Cervarix; sadece HPV tip 16 ve 18 içerir. HPV virüsüne bağlı kanser gelişimini önlemekle birlikte genital siğilden koruma sağlamaz.

 

Gardasil 9; en son onay alan aşıdır. İçerisinde 9 çeşit HPV tipi vardır. Gardasilin etkili olduğu HPV tiplerine ilave olarak HPV 31, 33, 45, 52 ve 58’e karşı da koruma sağlar. Hem kansere hem de genital siğillere karşı koruma sağlar. Ancak Gardasil 9 henüz Türkiye’de bulunmamaktadır. Hpv aşısı fiyatı 2019 detayları için Ankara ilindeki merkezimizi arayabilirsiniz. Merkezimizde şu anda Gardasil aşısı yapılmaktadır. Hpv aşısını devlet hastanesinde yada özel hastanelerde bulma ve yaptırma imkanınız oldukça kısıtlıdır.

 

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), 11 ve 12 yaşlarındaki kız ve erkek çocuklar için rutin HPV aşılamasını önermektedir. 9 yaşından itibaren yapılabilir. Ne kadar erken yaşta başlanırsa ve cinsellik başlamadan önce uygulanırsa koruma oranı o kadar yüksek olur.

Birisine HPV bulaşmışsa, aşı bulaşan Hpv tipine karşı etkili olmayabilir. Ayrıca, aşıya verilen yanıt daha genç yaşlarda daha yaşlı olanlardan daha iyidir. Ancak, eğer Hpv bulaşmadan önce hpv aşısı yapılacak olursa rahim ağzı kanseri gelişmesi önlenebilir.

 

CDC, 11 ve 12 yaş arasındakilere, daha önce önerilen üç dozlu program yerine, altı ay arayla iki doz HPV aşısı yaptırmalarını önermektedir. 9 ve 14 yaş arasındaki gençler için, iki dozlu aşı programı yeterlidir. Araştırmalar, iki doz aşı programının 15 yaşın altındaki çocuklar için etkili olduğunu göstermiştir. Aşı yaptırmaya 15 yaşından sonraki gençler ve genç yetişkinler, üç doz aşı yaptırmaya devam etmelidir.

 

 

Hpv Siğil Tanısı Nasıl Konur?

 

Doktorunuz, siğillerinize bakarak HPV enfeksiyonunu teşhis edebilir. Genital siğiller görünmüyorsa, aşağıdaki testlerden birine veya daha fazlasına ihtiyacınız vardır:

 

Asetik asit uygulaması: HPV ile enfekte olmuş genital bölgelere uygulanan asetik asit çözeltisi, onları beyaza dönüştürür. Bu, görülmesi zor düz lezyonların belirlenmesinde yardımcı olabilir.

Smear testi: Doktorunuz laboratuvar analizine göndermek için rahim ağzından veya vajinanızdan bir hücre örneği toplar. Smear testleri kansere yol açabilecek anormallikleri ortaya çıkarabilir.

Hpv DNA testi: Rahim ağzınızdaki hücreler üzerinde yapılan bu test, genital kanserlerle bağlantılı yüksek riskli HPV çeşitlerinin DNA'sını tanıyabilir. Pap testine ek olarak 30 yaş ve üstü kadınlar için önerilir. Hpv Dna testi pozitif çıkanlarda özellikle yüksek riskli tipler için Hpv tiplendirmesi yapılır.

 

 

Hvp Siğil Tedavisi Ankara

 

Siğiller, özellikle çocuklarda, genellikle tedavi olmadan kaybolur. Ancak bazı vakalarda ise bekleme süresinde siğiller artabilir. El ve ayak siğilleri nasıl haline gelebilir ve ağrıya neden olabilir. Genital siğilleri ise genellikle kendiliğinden geçmez. Tam aksine hızlı bir şekilde çoğalabilir. Ancak, virüsün tedavisi yoktur, bu nedenle aynı yerde veya başka yerlerde tekrar ortaya çıkabilirler.

 

İlaçlar

 

Siğilleri gidermek için kullanılan ilaçlar tipik olarak doğrudan lezyona uygulanır ve başarılı olması için birçok uygulama gerekir.

Salisilik asit: Salisilik asit içeren tedaviler, siğil katmanlarını bir seferde az miktarda kaldırarak yavaş yavaş siğili inceltir. Yaygın siğiller üzerinde kullanırken dikkatli olunmalıdır. Normal cilt dokusunda da tahrişe neden olabilir. Yüzde kullanılmaz.

İmikimod: Bu reçeteli krem, bağışıklık sisteminizin HPV ile savaşma yeteneğini artırabilir. Yaygın olarak görülen yan etkiler, uygulama bölgesinde kızarıklık ve şişliği içerir.

Podofilox: Başka bir topikal reçete olan podofilox genital siğil dokusunu yok ederek çalışır. Podofilox, kullanıldığı yerlerde yanma ve kaşıntıya neden olabilir.

Triklorasetik asit: Bu kimyasal işlem avuç içi, taban ve cinsel organlardaki siğilleri yakar. Yerel tahrişe neden olabilir.

 

 

Genital Siğil Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

 

İlaçlar işe yaramazsa, doktorunuz siğilleri aşağıdaki yöntemlerden biriyle tedavi edebilir:

- Sıvı azotla dondurma (kriyoterapi)

- Elektrik akımı ile yakma (elektrokoter)

- Ameliyatla alınması

- Lazerle siğil tedavisi

- Asitle siğil tedavisi

 

 

Servikste HPV Tedavisi

 

Anormal bir HPV tesbit edilirse veya smear testi sonucunuzda anormallik saptanırsa, kolposkopi adı verilen bir prosedür uygulanır. Serviksin büyütülmüş görüntüsünü sağlayan bir alet kullanarak, servikse yakından bakılır ve anormal görünen alanlardan biyopsi alınır.

Herhangi bir kanser öncesi lezyon saptanırsa tedavi edilmesi gerekebilir. Seçenekler arasında dondurma (kriyocerrahi), lazer, cerrahi olarak çıkarılması, loop elektrocerrahi eksizyon prosedürü (LEEP) ve soğuk konizasyon bulunur. LEEP işleminde, rahim ağzının bir bölümü elektrokoter bağlı özel bir alet yardımıyla kesilir. Soğuk konizasyonda ise, rahim boynunun koni şeklindeki bir parçasının bistüri ile kesilerek çıkarılmasıdır.

 

 

Ankara Siğil Tedavi Merkezimiz

 

Siğil tedavisi için Ankara Çankaya ilçesindeki merkezimize başvurabilirsiniz. Merkezimizde siğil tedavisi için dondurma tedavisi, yakma tedavisi ve lazerle siğil tedavisi uygulanmaktadır. Doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın köşüş tarafından siğil tedavisi uygulanmaktadır. Siğil tedavisi fiyatları ve siğil tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için siğil tedavi merkezimizi arayabilir, siğil tedavi doktorlarımız için randevu alabilirsiniz. Sizleride Çukurambar semtindeki siğil tedavi merkezimize bekliyoruz. Hpv testi fiyatı Ankara ve Hpv aşısı fiyatı Ankara 2022 detayları için bize 0312 285 85 88 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.