Kolposkopi Fiyatları 2022, Ankara

kolposkopi-fiyatlari-2020.jpg

Kolposkopi fiyatları 2022 yılında hafif artmakla beraber yalpan işleme göre uygun düzeylerdedir. Kolposkopi fiyatlarını etkileyen en önemli faktör elbette nerede yaptırdığınız ve biyopsi sayısıdır. Kolposkopinizi muayenehanemizde Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş gerçekleştirmektedir. Kolposkopiye mi ihtiyacınız var? Kolposkopinizi muayenehanemizde yaptırabilirsiniz. Kolposkopi fiyatları 2022 detayları için bize mutlaka ulaşınız.

 

Kolposkopi Nedir?

Kolposkopi, rahim ağzınızı büyüterek yakından bakmanın bir yoludur. Rahim ağzınızda kansere dönüşebilecek hücre değişikliklerini bulmanın hızlı ve kolay bir yoludur.

Kolposkopi bir tür rahim ağzı kanseri testidir. Doktorunuzun rahim ağzınıza yakından bakmasını sağlar. Serviksinizdeki anormal hücreleri bulmak için kullanılır.

Kolposkopi ve Biyopsi Sırasında Ne Olur?

Pelvik muayenede yaptığınız gibi bir muayene masasına uzanacaksınız . Doktorunuz vajinanıza bir spekulum yerleştirecektir. Bu, vajinanızın duvarlarını açar, böylece rahim ağzınızı detaylı bir şekilde incelemek mümkün olacaktır.

Rahim ağzınıza asetik asit adı verilen bir solüsyon sürülecektir. Bu, anormal hücreleri görmeyi kolaylaştırır. Sonra serviksinize kolposkop adı verilen bir büyüteçle bakılacaktır. Kolposkop size dokunmaz veya vajenden içeriye girmez. Bu nedenle ağrı konusunda endişelenmeyin.

Doktorunuz normal görünmeyen bir şey görürse biyopsi yapabilir. Bu, küçük bir doku örneği alıp laboratuvara gönderecekleri anlamına gelir.

2 tip biyopsisi vardır:

 • Bir tanesi rahim ağzınızın dışından doku alır.

 • Diğeri, rahim ağzının açıklığının içinden doku alır. Bazen birden fazla biyopsiye ihtiyaç duyulabilir.

Kolposkopi ve biyopsi sadece 5-10 dakika sürer.

Kolposkopi Acıtır mı?

Kolposkopi neredeyse ağrısızdır. Spekulum içeri girdiğinde baskı hissedebilirsiniz. Rahim ağzınıza asetik asit sürüldüğünde biraz yanma olabilir.

Biyopsi yapılırsa, biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz. Çoğu insan bunu bir adet krampı gibi hisseder . Biyopsi yaptıktan birkaç gün sonra vajinanızdan biraz lekelenme, kanama veya koyu bir  akıntı olabilir.

Randevumdan Önce Ne Bilmeliyim?

Kolposkopiye hazırlanmak için fazla bir şey yapmanız gerekmez. İşleri kolaylaştırmak için yapabileceğiniz 2 şey:

 • Kolposkopinizi adet döneminiz olmayacak şekilde planlayın. Bu serviksi görmeyi kolaylaştırır.

 • Randevunuzdan önce duş almayın 

 • Tampon kullanmayın

 • Vajinaya ilaç koymayın

 • En az 24 saat vajinal seks yapmayın.

 

Kolposkopiyi Nerede Yaptırabilirim?

Kolposkopi Ankarada Çankaya ilçesinde Çukurambar semtindeki muayenehanemizde yaptırabilirsiniz. Muayenehanemizin rahat ortamında ağrı hissetmeden kolposkopi ve gerekirse biyopsi işleminiz titiz bir şekilde yapılacaktır. Hpv testi ve tedavisini de kliniğimizde yaptırabilirsiniz.

Kolposkopi Sonrası Ne Yapmam Gerekir?

Kolposkopi yapıldıktan sonra vajinanızda birkaç gün hafif ağrı hissedebilirsiniz. Biyopsiniz varsa, lekelenme veya koyu renkli vajinal akıntı da olabilir. Doktorunuz tampon kullanmamanızı söylemediği sürece bir ped veya tampon kullanın.

Kolposkopi ve biyopsi sonrasında aklınızda bulundurmanız gereken şeyler:

 • İstediğiniz anda duş alabilir veya banyo yapabilirsiniz.

 • Biyopsi yapılmadıysa , istediğiniz zaman cinsel birliktelik olabilir.

 • Biyopsi yaptıysanız, cinsel ilişki için yaklaşık 7 gün bekleyin. Bu serviksinizin iyileşmesini sağlar.

 • Herhangi bir ilaç alıyorsanız, doğum kontrolünüz de dahil olmak üzere, her zamanki gibi almaya devam edin.

 

Kolposkopi ve Biyopsi Riskleri Nelerdir?

Kolposkopi ve biyopsi sonrası problem çok sık görülmez. Nadir riskler arasında kanama veya tedavi gerektiren bir enfeksiyon bulunur.

Aşağıdakiler varsa doktorunuzu arayın:

 • Lekelenmeden daha ağır kanama

 • Ateş veya titreme

 • Vajinanızdan ağır, sarı renkli veya kötü kokulu akıntı

 • Karnınızın alt kısmında şiddetli ağrı

 

Hamilelikte Kolposkopi Yapılır mı?

Hamileyken kolposkopi işlemi güvenlidir. Hamileyken biyopsi almak oldukça düşük risklidir, ancak doktorunuz eğer ciddi bir anormallik düşünmüyorsa, doğum yapana kadar geciktirmek isteyebilir. Gebe insanlar biyopsi sonrası hamile olmayan insanlardan daha fazla kanama geçirebilir. Bunun nedeni, serviksin hamilelik sırasında artan kan akışına sahip olmasıdır.

Kolposkopi ve biyopsi almak gelecekte çocuk sahibi olma yeteneğinizi etkilemez. Bu nedenle çocuk isteği olan kadınların telaşlanmasını gerektirecek bir işlem değildir.

 

Kolposkopi Sonuçlarım Normal Değilse Ne Olur?

Doktorunuz anormal hücreler bulursa, hemen bir şey yapmanıza gerek olmayabilir. Bazen daha fazla teste veya tedaviye ihtiyacınız olabilir. Servikal hücrelerinizin ne kadar anormal olduğuna bağlıdır.

Doktorunuz, hücrelerin kendilerini iyileştirip iyileştirmediğini görmek için beklemenizi önerebilir. Bu durumda, hücreleri izlemek için başka bir Pap testine ve belki de başka testlere ihtiyaç olabilir.

Bazen biyopsiniz de anormal bir hücre çıkmazsa düzenli pelvik muayenelere , Pap testlerine ve HPV testlerine geri döneceksiniz . Doktorunuz size ne sıklıkta takip olmanız gerektiğini söyleyecektir.

Anormal hücreleri çıkarmada ve serviks kanserini önlemede 4 değişik yöntem uygulanabilir:

 • Kriyoterapi : Anormal hücre görülen alanlar dondurulabilir.

 • LEEP : Ciddi anormal hücre tesbit edilenlerde anormal hücreler, elektrik akımı taşıyan ince bir tel halka kullanılarak çıkarılır

 • Lazer: Anormal hücreler içeren alanlar bir lazer kullanılarak yakılır.

 • Koni biyopsisi: Çok daha geniş bir alanda veya rahim ağzının iç kısmındaki anormal hücreleri çıkarmak için rahim ağzından koni şeklinde bir doku kesilerek çıkarılır.

Hangi tedaviyi alırsanız alın, anormal hücreler için tedavi edildikten sonra düzenli pelvik muayenelere devam etmek önemlidir . Bu prosedürler çok etkili olmasına rağmen, bazen anormal hücreler tekrar oluşabilir.

Kolposkopi Fiyatları 2022 Ankara

Kolposkopi fiyatları 2022 yılında işlemin ne için yapıldığına, yapılacak biyopsi sayısına yada yapıldığı yere göre değişir. Kolposkopi fiyatları 2022 yılında 1000 – 3000 tl arasında değişmektedir. Biyopsi gerekmeyen hastalarda ücretler 1000 – 2000 tl arasında iken biyopsi yapılanlarda biyopsi sayısına göre değişmekle birlikte 2500 – 3000 tl arasındadır. Kolposkopinizi ve gerekirse biyopsinizi muayenehanemizde uygun fiyatlarla yaptırabilirsiniz. Kolposkopi fiyatları 2022 Ankara detayları için bize her zaman ulaşabilir ve randevu alabilirsiniz.