Laparoskopi Ankara - Laparoskopi Fiyatları 2022 Ankara

Laparoskopi Ankara

Laparoskopi açık cerrahiye bir alternatiftir. Laparoskopi Ankarada pekçok hastanede yapılmaktadır. Laparoskopi fiyatları 2022 yılında Ankarada ameliyatın yapılacağı hastaneye veya doktora göre oldukça farklılık göstermektedir. Ankara laparoskopi fiyatları 2022 için bize ulaşabilir, bilgi alabilirsiniz.

 

Pelvik bölgenize bakmak için bir laparoskop kullanır. Açık cerrahi genellikle büyük bir kesi gerektirir. Bir laparoskop ince, ışıklı bir teleskoptur. Doktorunuzun vücudunuzun içinde görmesini sağlar. Tanısal laparoskopi, endometriozis veya fibroid gibi durumlarınız olup olmadığını belirleyebilir. Aynı zamanda bir tedavi şekli olabilir. Minyatür aletlerle doktorunuz çeşitli ameliyatlar yapabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

 

- Yumurtalık kisti aldırma

- Cerrahi kontrasepsiyon olan tüp ligasyonu

- Histerektomi

- Miyom ameliyatı

- Rahim sarkması ameliyatı

 

Laparoskopi genellikle açık ameliyattan daha kısa iyileşme süresine sahiptir. Aynı zamanda daha küçük izler bırakır. Bir jinekolog, genel cerrah veya başka bir uzman türü bu işlemi yapabilir.

 

Jinekolojik laparoskopinin nedenleri

 

Laparoskopi tanı, tedavi veya her ikisi için de kullanılabilir. Bir teşhis prosedürü bazen tedaviye dönüşebilir.

 

Tanısal laparoskopinin bazı nedenleri:

 

- Açıklanamayan pelvik ağrı

- Açıklanamayan kısırlık

- Pelvik enfeksiyon öyküsü

 

Laparoskopi kullanılarak teşhis edilebilecek durumlar:

 

- Endometriyozis

- Rahim fibroidleri

- Yumurtalık kistleri veya tümörleri

- Ektopik gebelik

- Pelvik apse veya irin

- Pelvik adezyonlar veya ağrılı skar dokusu

- Kısırlık

- Pelvik inflamatuar hastalık

- Üreme kanserleri

 

Bazı laparoskopik tedavi türleri şunlardır:

 

- Histerektomi veya uterusun çıkarılması

- Yumurtalıkların çıkarılması

- Yumurtalık kistlerinin çıkarılması

- Fibroidlerin çıkarılması

- Fibroidlere kan akışını engelleme

- Endometriozis tedavisi için kullanılan endometrial doku ablasyonu

- Yapışma giderme

- Tüp ligasyonu denilen kontraseptif bir cerrahinin tersine çevrilmesi

- İnkontinans için burch prosedürü

- Sarkmış uterusu tedavi etmek için rahimde sarkma ameliyatı

 

Jinekolojik laparoskopi için hazırlık

 

Hazırlık ameliyat tipine bağlıdır. Görüntüleme testlerine ihtiyacınız olabilir veya doktorunuz oruç tutabilir veya lavman isteyebilir.

 

Doktorunuza aldığınız ilaçları anlatın. Bu, reçetesiz satılan ilaçlar ve takviyeleri içerir. İşlemden önce onları durdurmanız gerekebilir.

 

Ameliyattan sonra bir arkadaşınıza gelmesini veya bir araba servisi ayarlamasını isteyin. Kendini sürmene izin verilmeyecek.

 

Jinekolojik Laparoskopi Prosedür

 

Laparoskopi hemen hemen her zaman genel anestezi altında yapılır. Bu, işlem için bilinçsiz olacağınız anlamına gelir. Ancak yine de aynı gün eve gidebilirsiniz.

 

Uyuduğunuzda idrarınızı toplamak için kateter adı verilen küçük bir tüp yerleştirilecektir. Karnınızı karbondioksit gazıyla doldurmak için küçük bir iğne kullanılacaktır. Gaz, karın duvarını organlarınızdan uzak tutar ve yaralanma riskini azaltır.

 

Cerrahınız göbekinizde küçük bir kesik oluşturacak ve görüntüleri bir ekrana aktaran laparoskopu yerleştirecektir. Bu doktorunuza organlarınız hakkında net bir görüş sağlar.

 

Bundan sonra ne olacağı prosedür türüne bağlıdır. Teşhis için doktorunuz bir göz atın ve sonra yapılabilir. Ameliyata ihtiyacınız varsa, başka insizyonlar yapılır. Aletler bu deliklerden geçirilecektir. Daha sonra laparoskopi kılavuz olarak kullanarak cerrahi işlem yapılır.

 

İşlem bittiğinde, tüm aletler kaldırılır. İnsizyonlar dikişlerle kapatılır, sonra bandajlanır ve iyileşmeye gönderilirsiniz.

 

Laparoskopide gelişmeler

Robotik cerrahi bazen jinekolojik laparoskopi için kullanılır. Robotik silahlar insan elinden daha sağlamdır. İnce manipülasyonlarda da daha iyi olabilirler.

 

Mikrolaparoskopi daha yeni bir yaklaşımdır. Daha küçük kapsamlar kullanır. Bu işlem doktorunuzun ofisinde lokal anestezi ile yapılabilir. Tamamen bilinçsiz olmayacaksın.

 

 

Laparoskopinin Riskleri

Deri tahrişi ve mesane enfeksiyonu bu prosedürün sık görülen yan etkileridir.

 

Daha ciddi komplikasyonlar nadirdir. Bununla birlikte, şunları içerir:

 

- Abdominal kan damarı, mesane, barsak, rahim ve diğer pelvik yapılara zarar

- Sinir hasarı

- Alerjik reaksiyonlar

- Yapışıklıklar

- Kanama

- İdrar yapma ile ilgili sorunlar

 

Komplikasyon riskinizi artıran koşullar şunlardır:

 

- Önceki karın ameliyatı

- Şişmanlık

- Çok zayıf olmak

- Aşırı endometriozis

- Pelvik enfeksiyon

- Kronik bağırsak hastalığı

 

Karın boşluğunu doldurmak için kullanılan gaz, kan damarına girerse komplikasyonlara da neden olabilir.

 

İyileşme döneminde vücudunuza çok dikkat edin. Karşılaştığınız yan etkileri bir kenara yazın ve bunları doktorunuzla görüşün.

 

 

Laparoskopi sonrası iyileşme

İşlem bittiğinde, hemşireler yaşamsal belirtilerinizi izleyecektir. Anestezi bitene kadar iyileşirsiniz. Kendi başınıza işemek kadar serbest bırakılmazsınız. Zorlukta idrar yapma kateter kullanımının olası bir yan etkisidir.

 

İyileşme süresi değişir. Hangi prosedürün yapıldığına bağlıdır. Ameliyattan birkaç saat sonra eve gitmekte özgür olabilirsiniz. Ayrıca bir veya daha fazla gece hastanede kalmanız gerekebilir.

 

Ameliyattan sonra göbek deliğiniz yumuşak olabilir. Karnında çürükler olabilir. İçinizdeki gaz göğsünüzü, göğsünüzü ve omuzlarınızı ağrıtır. Günün geri kalanında mide bulantısı hissetme ihtimaliniz de var.

 

Eve gitmeden önce doktorunuz olası yan etkilerin nasıl yönetileceği konusunda size talimatlar verecektir. Doktorunuz enfeksiyonu önlemek için ağrı kesici ilaçlar veya antibiyotikler önerebilir.

 

Ameliyata bağlı olarak birkaç gün veya hafta dinlenmeniz istenebilir. Normal etkinliklere dönmek bir ay veya daha uzun sürebilir.

 

Laparoskopinin ciddi komplikasyonları nadirdir. Ancak aşağıdaki durumlarda doktorunuzu aramalısınız:

 

- Ciddi karın ağrısı

- Uzun süreli bulantı ve kusma

- 101 ° F veya daha yüksek ateş

- Ameliyat yerinden irin gelmesi veya önemli kanama

- İdrara çıkma sırasında ağrı veya bağırsak hareketleri

 

Jinekolojik Laparoskopinin sonuçları genellikle iyidir. Bu teknoloji, cerrahın birçok sorunu kolayca görmesini ve teşhis etmesini sağlar. Açık cerrahi ile karşılaştırıldığında iyileşme süresi de daha kısadır.

Jinekolojik laparoskopi ameliyatları Ankara doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından yapılmaktadır. Jinekolojik laparoskopi Ankara fiyatları için bize ulaşabilirsiniz.

Tüm videolarımızı izlemek için YouTube kanalımıza gidebilirsiniz...