• Aydın Köşüş

Detaylı Ultrason Ankara, Fiyatları 2022

Güncelleme tarihi: 31 Mar


Detaylı Ultrason Nedir - Detaylı Ultrason Ne Zaman Yapılır
Detaylı Ultrason Nedir - Detaylı Ultrason Ne Zaman Yapılır

Detaylı ultrason Ankara ilinde pekçok klinikte yapılmaktadır. Detaylı ultrason fiyatı 2022 detayları için bizi mutlaka arayınız.


Detaylı Ultrason Nedir?


Detaylı ultrason gebeliğin 18-23 haftalar arasında, bebeğin ultrason ile tüm organlarının fiziksel yapısının ayrıntılı olarak incelenmesidir. Toplumda bu ultrason aynı zamanda ayrıntılı ultrason, renkli ultrason yada 4 boyutlu ultrason olarakta adlandırılmaktadır.


Detaylı Ultrason Ne Zaman Yapılır?


Ayrıntılı ultrason gebeliğin 18-23 haftalar arasında yapılmakla birlikte daha erken haftalarda bebekte problem tesbit edildiğinde detaylı inceleme yapılabilir. Ancak gebelikte bebekteki bazı yapılar 18-20 haftadan önce oluşmaz. Aynı zamanda tüm yapıların en iyi gözlendiği hafta 20 hafta civarıdır. Bu nedenlerden dolayı en ideal dönem 18-20 haftalar arasıdır. 23-24 hafyata kadar yapılabilir. Gerekli durumlarda daha geç haftalarda da yapılabilir. Ancak hem zamanlama olarak geç kalınmış olacak hemde optimal değerlendirme yapılamayacaktır.


Ayrıntılı Ultrason Nasıl Yapılır?


Ayrıntılı ultrason gebenin karnından bakılır. Karna jel sürülerek görüntünün daha kaliteli olması sağlanır. Bebeğin beyin yapısından başlanarak aşağıya doğru tüm sistemler incelenir. Ayrıntılı ultrason 30-45 dakika civarında sürer. Bazen bebeğin pozisyonundan dolayı yeterli görüntü elde edilemez. Bu durumlarda en kısa sürede detaylı ultrason tekrarlanır.


Ayrıntılı Ultrason Gerekli mi?


Ayrıntılı ultrason her gebelik takibi sırasında yapılmalıdır. Özellikle önceki gebeliğinde bebekte anomali tesbit edilenlerde, annede ve babada genetik geçişli hastalık olanlarda yada riskli gebelik olanlarda ise mutlaka yapılmalıdır. 4 boyutlu ultrasondaki amaç sadece ciddi anomali tesbitinde gebeliğin sonlandırılması değildir. Zaten ciddi organ anomalileri çok daha erken dönemlerde tesbit edilebilir. Ancak bazı durumlarda doğum sonrası bebeğe erken müdahale gerekebilir. Bu durumlarda hem doğum şeklinin belirlenmesi hemde doğum yapılacak merkezin seçilmesinde detaylı ultrason bizleri yönlendirecektir.


Ayrıntılı Ultrasonda Nelere Bakılır?


Ayrıntılı ultrasonda öncelikle bebeğin ölçüleri ve kilosu belirlenir. Plasentanın yerleşimi ve bebeğin amnotik sıvısı ve miktarı incelenir. Daha sonra bebeğin kafatası ve beyninden başlayarak sistematik bir şekilde tüm organlar incelenir.


Bebeğin beyin yapıları, büyüklükleri ve birbiriyle olan ilişkileri incelenir. Beyinde koroid pleksus kisti adı verilen küçük kistik yapılar da not edilmelidir. Ayrıca ultrason sırasında kalp, mide, idrar yolu, böbrek ve diğer yapılara bakılacaktır. Kalple ilgili şüpheli bir görünüm tesbit edildiğinde fetal echo adı verilen özel bir ultrasonla bebeğin kalbinin detaylı incelemesi yapılmalıdır.


El ve ayak parmakları sayılır. Kollar ve bacaklardaki tüm kemik yapıları incelenir.

Bebeğin pozisyonu uygunsa cinsiyeti bu haftada net olarak tesbit edilir. Gerekli durumlarda 3 boyutlu ultrason yada 4 boyutlu ultrason ile daya ayrıntılı inceleme yapılabilir.Detaylı Ultrason Ankara
Detaylı Ultrason Ankara

Detaylı Ultrason Ankara İlinde Nerelerde Yapılır?


Detaylı ultrason Ankara ilinde pekçok muayenehanede ve hastanede yapılmaktadır. Ancak detaylı ultrasonun uygun eğitimi almış radyoloji uzmanları yada kadın doğum uzmanları yapabilir. Özel hastanelerde yada devlet hastanelerinde aşırı yoğunluk nedeniyle gerekli zaman yeteri kadar her hastaya ayrılamayabilir. Bu nedenle özel muayenehanelerde bu hizmeti daha konforlu bir ortamda beklemeden alabilirsiniz. Ayrıca bizim Ankara Doğum Paketleri içerisinde de bu ultrason bulunmaktadır. Her doğum paketinde yoktur. Bu nedenle fiyat alırken mutlaka sorgulayınız.


Detaylı Ultrason Fiyatı 2022 Ankara


Ankara Detaylı Ultrason Fiyatları 2022 yılında ultrasonun yapıldığı merkeze göre değişmektedir. Ayrıntılı ultrason fiyatı 300 - 800 tl arasında değişmektedir. Ayrıntılı ultrason fiyatı Ankara 2021-2022 detayları için bize her zaman ulaşabilirsiniz.Ayrıntılı Ultrason Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Ayrıntılı ultrasonda bebeğiniz zarar görmez. Ultrason tamamen ses dalgaları ile çalışan bir cihazdır. Ayrıca detaylı ultrasonda bebekteki küçük anormallikler her zaman tesbit edilmeyebilir. Bazı ultrason anormallikleri daha geç haftalarda oluşur. 4 boyutlu ultrason zamanında görülmemesi bebeğin gelişimi düşünüldüğünde normaldir. Ancak ileri haftalarda görülen anormallikler daha masum anormalliklerdir.


#detaylıultrason #detaylıultrasonankara #detaylıultrasonfiyatı #detaylıultrasonfiyatları2022 #detaylıultrasonfiyatıankara #detaylıultrasonnedir #detaylıultrasonnezamanyapılır #ayrıntılıultrasonfiyatları2022ankara #renkliultrasonfiyatları2022ankara #4boyutluultrasonfiyatları2022ankara

760 görüntüleme0 yorum