• Aydın Köşüş

Gebelik Diyabeti ve Gebelik


Gebelikte Şeker Hastalığı
Gebelikte Şeker Hastalığı

Gebelik diyabeti, ilk olarak hamile kalmadan önce diyabeti olmayan hamile bir kadında görülen bir diyabet türüdür. Bazı kadınların gebelik diyabetinden etkilenen birden fazla gebeliği vardır. Gebelik diyabeti genellikle gebeliğin ortasında ortaya çıkar. Doktorlar genellikle 24 ila 28 haftalık hamilelik arasında test yaparlar.

Genellikle gebelik diyabeti, sağlıklı yiyecekler yemek ve düzenli egzersiz yoluyla kontrol edilebilir. Bazen gebelik diyabeti olan bir kadın insülin almalıdır.


Gebelikte Gebelik Diyabeti Sorunları


Gestasyonel diyabetli bir kadında iyi kontrol edilmeyen kan şekeri, hamile kadın ve bebek için sorunlara yol açabilir:


İri Bebek


İyi kontrol edilmeyen şeker hastalığı bebeğin kan şekerinin yükselmesine neden olur. Bebek "fazla beslenir" ve ekstra büyür. Hamileliğin son birkaç ayında kadına rahatsızlık vermenin yanı sıra, ekstra büyük bir bebek doğum sırasında hem anne hem de bebek için sorunlara yol açabilir. Annenin bebeği doğurtmak için sezaryen ameliyatına ihtiyacı olabilir . Bebek doğum sırasında omzuna uygulanan baskı nedeniyle sinir hasarı ile doğabilir.


Sezaryen


Sezaryen, bebeği annenin karnından doğurtmak için yapılan bir operasyondur. İyi kontrol edilmeyen diyabeti olan bir kadının bebeği doğurmak için sezaryene ihtiyaç duyma şansı daha yüksektir. Bebek sezaryen ile doğduğunda, kadının doğumdan sonra iyileşmesi daha uzun sürer.


Yüksek Kan Basıncı


Hamile bir kadının yüksek tansiyonu, idrarında protein ve genellikle el ve ayak parmaklarında geçmeyen şişlik olduğunda preeklampsi olabilir. Yakından izlenmesi ve doktoru tarafından yönetilmesi gereken ciddi bir sorundur. Yüksek tansiyon hem kadına hem de doğmamış bebeğine zarar verebilir. Bebeğin erken doğmasına neden olabilir ve ayrıca doğum sırasında ve doğum sonrasında kadında nöbetlere veya felce (beyinde beyin hasarına yol açabilecek bir kan pıhtılaşması veya kanama) neden olabilir. Diyabetli kadınlar, şeker hastası olmayan kadınlara göre daha sık yüksek tansiyona sahiptir.


Gebelik Diyabeti Olan Kadınlar İçin 5 İpucu

  1. Sağlıklı Yiyecekler Yiyin Diyabetli bir kişi için hazırlanmış bir yemek planından sağlıklı yiyecekler yiyin. Bir diyetisyen, sağlıklı bir yemek planı oluşturmanıza yardımcı olabilir.

  2. Düzenli Egzersiz Yapın Egzersiz yapmak, kan şekerini kontrol altında tutmanın başka bir yoludur. Yiyecek alımını dengelemeye yardımcı olur. Doktorunuza danıştıktan sonra, hamilelik sırasında ve sonrasında düzenli olarak egzersiz yapabilirsiniz. Haftada en az beş gün en az 30 dakika orta yoğunlukta fiziksel aktivite yapın. Bu, tempolu yürüyüş, yüzme veya çocuklarla aktif olarak oyun oynama olabilir.

  3. Sıklıkla Kan Şekerini İzleyin Hamilelik vücudun enerji ihtiyacının değişmesine neden olduğundan, kan şekeri seviyeleri çok hızlı değişebilir. Kan şekerinizi doktorunuzun belirttiği şekilde sık sık kontrol edin.

  4. Gerekirse İnsülin Alın Bazen gebelik diyabeti olan bir kadının insülin alması gerekir. Doktorunuz tarafından insülin istenirse, kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olması için belirtildiği gibi alın.

  5. Gebelikten Sonra Diyabet Testi Yaptırın Bebeğiniz doğduktan 6 ila 12 hafta sonra ve ardından her 1 ila 3 yılda bir diyabet testi yaptırın. Gebelik diyabeti olan çoğu kadın için diyabet doğumdan hemen sonra geçer. Geçmediğinde diyabete tip 2 diyabet denir. Bebek doğduktan sonra diyabet geçse bile, gebelik diyabeti olan tüm kadınların yarısı daha sonra tip 2 diyabet geliştirir. Gebelik diyabeti olan bir kadının, tip 2 diyabeti önlemek veya geciktirmek için hamilelikten sonra egzersiz yapmaya ve sağlıklı beslenmeye devam etmesi önemlidir. Ayrıca doktoruna her 1 ila 3 yılda bir kan şekerini kontrol etmesini hatırlatmalıdır. Bir sonraki gebelik takibi sırasında gebelik diyabeti tekrarlayabilir.

Gebelik takibinizi Ankara ilçesi Çankaya semtindeki özel kliniğimizde yaptırabilirsiniz. Doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş gebelik sürecinde her zaman sizlerin yanında olacaktır.

13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör