• Aydın Köşüş

Gebelikte Şeker Yüklemesi Testi

Güncelleme tarihi: 12 Ara 2021


Gebelikte Şeker Yüklemesi Testi
Gebelikte Şeker Yüklemesi Testi

Kanda bulunan şeker değerlerinin yüksekliği ile karakterize durum şeker hastalığı olarak tanımlanır. Kadınlarda ise gebelik dönemi öncesinde genç yaşlarına göre diyabet hastalığı olması muhtemeldir. Bazı gebe kalan kadınlarda ise, gebelik sonrası gestasyonel diyabet adı verilen gebelik şekeriyle karşı karşıya kalabilirler.


Eğer anne adayı, gebelik öncesi şeker hastalığı olmadığı halde gebelik döneminde kandaki glikoz seviyesi (şeker seviyesi) yükselirse bu durumda anne adayı gebelik şekeri olmuş olabilir. Gebelik dönemlerinde genelde 24 ile 28. Haftalarda ortaya çıkan bu duruma karşı şeker su testi yapılabilir ya da gebelikte şeker yüklemesi testi yapılarak çeşitli taramalarla bu durumların ortaya çıkarılması sağlanır.


Şeker yüklemesi testi, anne adaylarının 24 ve 28. Haftalarda ki zamanlarında uygulanan bir testtir. Bu testte yapılan uygulama şu şekilde ilerler:


  • Anne adayı ilk olarak 50 gram glikoz içer.

  • Ortalama 1 saat sonrasında kanda glikoz seviyesini kontrol edilerek glikoz seviyesinin 140 mg/dl altında olması beklenir. Eğer bu oranın altında şeker seviyesi olursa, gebelik şekeri olmadığını söylemek mümkündür.

  • Eğer kandaki şekerin 140 mg/dl üstünde olduğu gözlenirse o halde 3 saatlik 100 gr glikozla test tekrarlanır.

  • Toplamda 3 saatlik sürecin sonunda gebelik şekeri olup olmadığına tekrar bakılarak sonuç kesinleşmiş olur.

  • Şeker testi yapılırken aynı zamanda anne adayı, o süreçte 3 saat boyunca fiziksel aktivite yapmadan ve farklı bir şey tüketmeden testin bitmesini beklemelidir.

Gebelik Şekerinin Bebek ve Anne Adayı İçin Riskleri


Hem anne adayı hem de bebek için çeşitli riskleri ortaya çıkaran şeker hastalığına dikkat edilmesi gerekir. Gebelik öncesinde olması ya da gebelik döneminde yapılan gebelikte şeker yüklemesi testi ile ortaya çıkmasıyla beraber bazı riskler oluşmasına neden olacaktır.

Genel olarak gebelik zehirlenmesinden tutun da yüksek tansiyonlara kadar neden olan gebelik şekerinin erken doğum ya da düşük gibi sorunları meydana getirmesiyle bilindiği durumlardır. Bunlar, şeker hastası olmayan gebelere göre çok daha yaşanma riski yüksek olan durumlardır. Ayrıca gebelik öncesinde şeker hastası olan kadınların gebe olduğunda bebeklerinde bazı anomaliler de oluşabilir.


İki şeker hastalığı türünde de (gebelik öncesi veya sonrası) bebek fazla kilolu doğabilir. Buna makrozomik bebek gelişimi adı verilir. Böyle durumlarda zorunlu olarak doğum, sezaryen doğum olarak gerçekleştirilir. Bu nedenle anne adayı olan kişilerin gebelik dönem kan şeker seviyelerinin kontrolü önemlidir. Gerektiğinde kontrol altına alınacak şekilde risklerin azaltılması için dikkat edilmesi ve takip edilmesi gerekir. Buna bağlı kalarak aynı zamanda glikoz seviyelerinin takibiyle birlikte HbA1C seviye takibi de riskleri azaltmak için önemli durumlardır.


Gebelikte Şeker Hastalığı Belirtileri


Eğer anne adayı şeker hastası olduysa, bu durumda genelde susuzluk hissiyle karşı karşıya kalır. Gebe dönemi boyunca kilo kaybı yaşayabilir veya aşırı miktarda yemek yeme isteği doğabilir. Bunların tamamı gebelikte şeker hastası olan anne adaylarının belirtileridir. Ayrıca idrara çıkma miktarında artış, kendini genel olarak gün boyunca yorgun hissetme ya da halsiz hissetmesi gibi durumlar, belirtiler oluşabilir.


Fakat her gebelikte şeker hastası olan anne adaylarında bu belirtiler gözükmeyebilir. Bu nedenle şeker yüklemesi testi yapılması önemli olmakta ve gerekli olan testlerden biri olacağını unutmayınız.


Bebekte Oluşabilecek Riskler Nelerdir?


Şeker hastası olan anne adaylarının doğum sonrasında bebekte olası bazı riskler vardır. Doğum sonrasında akciğeri fazla gelişmeme nedeniyle bebekte solunum sorunları meydana gelebilir. Bunların yanı sıra bebek, iri ve kilolu doğmuş olabilir. Sindirim sisteminde oluşan anomaliler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.


Kulak anomalileri ya da beyin sinir sisteminde anomali olması da muhtemeldir. Doğum sonrasında bebek, çok daha küçük vücutlu olabilir ya da ileri aşamada kalp hastalığı gibi tamamen bebeğinizin üzerinde birçok risk taşımakta olduğunu unutmayın. En kısa zamanda da bu alanda bir uzmandan destek almayı aksatmayınız.


Gebelik ile ilgili bir diğer makalemiz burada...22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör