• Aydın Köşüş

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 26 Ara 2020


Hamilelik Belirtileri
Hamilelik Belirtileri

Hamileliğin erken dönemlerinde ortaya çıkan bazı belirtiler, adet gecikmesinden hemen sonra veya 1-2 hafta sonra ortaya çıkabilir. Kadınların yaklaşık yüzde 60'ında, 6 haftalık olduklarında erken hamilelik belirtileri ortaya çıkar. Yüzde 90'ı ise 8 haftalık olduklarında belirtileri hissetmeye başlar.


Adet döngüsünü takip etmiyorsanız veya adet dönemleriniz değişken ise, adet gecikmesi olup olmadığını bilemeyebilirsiniz. Ancak, hamileliğin erken dönem belirtilerinden bazılarını hissetmeye başlarsanız gebelik testi yaptırmanız uygun olacaktır.


Hamilelik Belirtileri


Hamilelik belirtilerinden bazıları şu şekildedir:

- İştahsızlık

- Ruh hali değişkenliği

- Karın şişkinliği

- Sık idrara çıkma

- Yorgunluk

- Göğüslerde gerginlik ve ağrı

- Hafif kanama veya lekelenme

- Mide bulantısı

- Adet gecikmesi

- Yüksek bazal vücut ısısı

İştahsızlık


Yeni hamileyseniz, iştahsızlık ve bazı yiyeceklere karşı isteksizlik hissedebilirsiniz. Kesin olarak bilinmese de, sisteminizde hızla artan miktarlarda östrojenin yan etkisi olabilir.

Ayrıca, zevk aldığınız bazı yiyeceklerin aniden tamamen size karşı itici olduğunu da görebilirsiniz.


Ruh Hali Değişiklikleri


Kısmen nörotransmiterleri (beyindeki kimyasal haberciler) etkileyen hormonal değişikliklerden dolayı hamilelik sırasında ruh hali değişmesi yaygındır. Bu değişikliklere herkes farklı tepkiler verir. Bazı anne adaylarında, hem iyi hem de kötü duygular artarken, bazıları kendilerini daha depresif veya endişeli hissedebilir.


Karın Şişkinliği


Hamileliğin erken döneminde meydana gelen hormonal değişiklikler, bazı kadınların adet dönemlerinden hemen önce hissettiklerine benzer şekilde şişkinlik hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle, uterusunuz hala çok küçükken, erken bile olsa, giysileriniz belde normalden daha sıkı hissedebilir.


Sık İdrara Çıkma


Hamile kaldıktan kısa bir süre sonra, hormonal değişiklikler böbreklerinizdeki kan akışını artıran bir olaylar zinciri oluşturur. Bu, mesanenin daha hızlı dolmasına neden olur, bu yüzden de daha sık idrara çıkacaksınız.


Hamileliğiniz ilerledikçe sık idrara çıkma devam edecek veya yoğunlaşacaktır. Kan hacminiz hamilelik sırasında önemli ölçüde artar ve bu da ekstra sıvının böbreklere yönlenmesine ve mesanenizin sık sık dolmasına neden olur. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde büyüyen bebeğiniz mesaneye daha fazla baskı uyguladığı için sorun daha da artmaktadır.


Yorgunluk


Erken gebelik yorgunluğuna neyin neden olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Ancak progesteron hormonu seviyelerinin hızla artması uykululuk halinize katkıda bulunur. Tabii ki, sabah rahatsızlığı ve gece sık sık idrara çıkma zorunluluğu da buna eklenebilir.


Gebeliğin ikinci döneminde daha enerjik hissetmeye başlamalısınız, ancak hamilelikte çok daha fazla kilo alınması durumunda tekrar yorgunluk şikayeti artabilir. Alınan kilolardan dolayı gece uykusu zorlaşabilir.


Göğüslerde Şişme ve Ağrı


Sık görülen bir hamilelik belirtisi, artan hormon seviyelerinin neden olduğu hassas ve şişmiş göğüslerdir. Acı ve şişlik, memelerinizin adet döneminizden önce hissettiğiniz belirtilere benzemektedir. Vücudunuz hormonal değişikliklere uyum sağladığı için ilk üç aylık dönemden sonra rahatsızlığınız önemli ölçüde azalmalıdır.


İmplantasyon Kanaması


Hamile kalmaya çalışıyorsanız, görmek istediğiniz son şey lekelenme veya vajinal kanamadır. Gebeliğin başlangıcında bazı kadınlarda implantasyon kanaması olabilir. Bu kanama döllenmiş yumurtanın uterusun iç kısmına yerleşmesinden kaynaklanmaktadır.


Her 4 kadından 1'i ilk trimesterde lekelenme veya hafif kanama yaşar. Bu kanama normal değildir. Düşük veya dış gebelik belirtisi olabilir. Eğer kanamanız şiddetli ise veya ağrı veya baş dönmesi eşlik ederse mutlaka kadın doğum uzmanı ile görüşünüz.


Mide Bulantısı


Bazı kadınlar için, mide bulantısı hamile kaldıktan sonra hiç hissetmezler yada çok hafif atlatırlar. Ancak bazılarında çok erken başlayabilir veya ağır seyredebilir. Genellikle sabahları daha çok olur ancak sabah, öğlen veya gece dönemlerinde de olabilir. Mide bulantısı olan çoğu hamile kadın, ikinci trimesterin başında tamamen rahatlama hisseder.


Adet Gecikmesi


Genellikle oldukça düzenli adet oluyorsanız ve adetiniz zamanında gelmezse, yukarıdaki belirtilerden herhangi birini fark etmeden önce bir hamilelik testi yapmaya karar verebilirsiniz. Ancak düzenli adet görmüyorsanız, mide bulantısı ve meme hassasiyeti gibi belirtiler hamileliği işaret edebilir.


Yüksek Bazal Vücut Isısı


Bazal vücut ısınızı grafik haline getirdiyseniz ve sıcaklığınızın iki haftadan daha uzun süre yüksek kaldığını görürseniz, muhtemelen hamilesinizdir.


Ankara gebelik takibi için Çankaya ilçesindeki merkezimize başvurabilirsiniz. Ankara gebelik takibi doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş her zaman yanınızdadır. Ankara jinekolog muayene ücretleri ve ankara doğum paketleri için bize her zaman ulaşabilirsiniz.


#hamilelikbelirtileri #gebelikbelirtileri #gebeliktakibiankara #halileliktakibiankara

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör