• Aydın Köşüş

Hamilelikte Beslenme

Güncelleme tarihi: 26 Ara 2020


Hamilelikte Beslenme
Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte beslenme şekli, insanların yaşam kalitesini arttıran en önemli faktörlerden biridir. Her insan için beslenme çok büyük bir önem taşısa da, özellikle gebelik süresince beslenme çok daha büyük bir önem taşımaktadır. Bu yazımızda, hamilelikte beslenme sürecinde dikkat etmemiz gereken noktalardan bahsedeceğiz.


Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?


Öncelikle, bilinenin aksine gebelik, her şeyi yeme özgürlüğü demek değildir. Gebelik, sağlıklı beslenmeyi gerektiren bir durumdur. Çünkü, sağlıklı beslenme ile bebeğin anne karnında fiziksel ve zeka gelişimi büyük oranda çoğalacaktır.


Gebelikte beslenirken ortalama 5 ya da 6 öğün olacak şekilde beslenilmelidir. Bu 5-6 öğün içerisinde 3 tane ana öğün 2 tane ise ara öğün bulunmaktadır. Ayrıca, bu öğünlerin aksamaması için de sabah erken kalkıp güne kahvaltı ile başlamanız da fayda vardır.


Hamilelikte Sabah Beslenme Nasıl Olmalıdır?


Hamilelikte beslenmede, sabah öğününden bahsedecek olursak, en kolay öğün olarak bilinir. Klasik bir şekilde, peynir, zeytin , yumurta, çay, domates, salatalık gibi protein kaynaklarının bulunduğu bir kahvaltı ile güne başlamanızda fayda vardır. Çok fazla yağ ve unlu olan açma, poğaça gibi gıdalarla güne başlamanızı tavsiye etmiyoruz.


Öğlen ve Akşam Beslenmesi Gebelikte Nasıl Olmalıdır?


Öğlen ve akşam yemeklerimizde, kırmızı et ya da balık ağırlıklı olmalıdır. Aynı zamanda yanında evde yapılmış salata ile de öğünümüzü destekleyebiliriz. Aynı zamanda, akşam yemeklerimizi olabildiğinde erken saatlerde bitirmeyi öneriyoruz. Çok geç saate kalınmamasını öneriyoruz.


Hamilelikte Ara Öğünler Nasıl Olmalıdır?


Hamilelikte beslenme de ara öğünlerde, sabah kahvaltısı ile öğlen yemekleri arasında ise meyve ara öğünü vermenizde fayda vardır. Bu meyve ara öğünümüzü, olabildiğince az kalorili ve bol C vitaminli, mevsim meyvelerinden olmasını öneriyoruz. Ayrıca, bu meyvelerin suyunu çıkararak tüketilmemesini öneriyoruz. Çünkü, meyvenin posası, bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Bu sebeple meyveleri katı halde tüketmelisiniz.


Öğle yemeği ve akşam yemeği arasındaki ara öğünümüzde ise mutlaka kuru yemiş tüketmenizi öneriyoruz. Omega 3 bakımından zengin, fındık, fıstık, ceviz gibi kuru yemişleri tüketebilirsiniz. Aynı zamanda akşam yemeğinden sonra da bir bardak süt ile yemiş tüketebilirsiniz. Tatlı tüketimini ise, akşam yemeklerinden birkaç saat sonra gerçekleştirmelisiniz. Aynı zamanda ağır olmayan sütlü tatlılar her zaman daha sağlıklı olacaktır.


Gebelik takibi Ankara ilindeki doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından Çukurambardaki kendi kliniklerinde yapılmaktadır. Ankara jinekolog muayene ücretleri için bize ulaşabilir, asistanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.


Tüm jinekolog sorunlarınız için sitemizdeki diğer yazıları okuyabilirsiniz. Ayrıca www.jinekologankara.com adlı sitemizi de inceleyebilirsiniz.


#hamileliktebeslenme #gebeliktebeslenme #gebeliktakibiankara #hamileliktakibiankara

31 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör