• Aydın Köşüş

Hamilelikte Grip - Hamilelikte Grip Aşısı

Güncelleme tarihi: 26 Ara 2020


Hamilelikte Grip Aşısı
Hamilelikte Grip Aşısı

Hamilelikte grip bazı gebelerde ağır geçebilir. Sık grip olanlarda yada ağır geçirenlerde hamilelikte grip aşısı yapılmasında sakınca yoktur. Gebeliğin ilk 3 ayından sonra hamilelikte grip aşısı yapılabilir.

Hamilelik süresince başta bağışıklık sistemi olmak üzere çeşitli organlarımızın işlevleri konusunda değişiklikler olur. Bu değişiklikler annenin bazı hastalıklara karsı savunmasız kalmasına neden olmaktadır. Hamilelik süresince akciğer kapasitesi azalır, kalp atış hızı yükselir. Bu durum bağışıklık sisteminize yansır ve grip olmanızı kolaylaştırır.


Hamilelik döneminde grip olan anne adayları sırf bu sebepten dolayı hastaneye yatması gerekebilir. Bu sebepten hamilelik döneminde grip olmamak için fazlasıyla çaba sarf edilmeli ve olabildiği kadar dikkat edilmelidir. Gebelik dönemindeki griplerde yapılan araştırmalar, gebelikte gribin düşüğe, erken doğuma ve bebeğin kilosu ile ilgili bir takım problemlere sebep olabileceğini ortaya koymaktadır. Gebelik takibi sırasında grip olacak olursanız doktorunuzun önerileri doğrultusunda davranınız.


Hamilelikte Grip Tedavisi


Hamilelikte grip olan anne adayları öncelikle doktoruna danışmalıdır. Doktorunun tavsiyesi doğrultusunda grip aşıları ve gebeliğe uygun ilaç tedavileri uygulanabilir. Bunların yanı sıra evinizde de uygulamanız gereken birkaç püf noktası ile gribi daha hızlı ve kolay geçirebilirsiniz. Bunlar ;

· Bolca dinlenmek

· Bol su ve sıvı tüketmek

· Boğaz ağrınız varsa tuzlu su ile gargara yapmak

· Şeker problemi olmayan gebeler için C vitamini içeren meyve tüketmek


Hamilelikte Grip Aşısı


Hamilelikte grip aşısı yapılmasında bir sakınca yoktur. İlk 3 aylık dönemden sonra yapılabilir. Özellikle sık sık grip geçiren yada gribi ağır geçirenlerde yapılması önerilir.


Gebelik Takibi Ankara doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik muayene ücretleri ve ankara doğum paketlerimiz için bizi arayınız.


#gebeliktegrip #hamileliktegrip #hamileliktegripaşısı #gebeliktegripaşısı #hamileliktegriptedavisi #gebeliktakibiankara #gebelikmuayeneücretleriankara

11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör