• Aydın Köşüş

Hamilelikte Kafein Tüketimi

Güncelleme tarihi: 26 Ara 2020


Hamilelikte Kafein Tüketimi
Hamilelikte Kafein Tüketimi

Kahve ve diğer kafein içeren içecekler toplumda oldukça sık kullanılmaktadır. Ancak hamilelik sırasında kafeini bırakmanız yada sınırlamanız gerekecektir. Hamilelikte kafein tüketimi ile ilgili pek çok rehber niteliğinde öneriler mevcuttur. Kafein içeren ilaçların hamilelikte azaltılması konusunda tüm otörler hemfikirdir.


Kafein Nedir?


- Kafein uyarıcı ve idrar söktürücü etkisi vardır. Kafein bir uyarıcı olduğundan, her ikisi de hamilelik sırasında kan basıncınızı ve kalp atış hızınızı artırır.

Kafein ayrıca idrara çıkma sıklığını da arttırır. Bu, vücut sıvı seviyelerinizde bir azalmaya neden olur.

- Kafein bebeğinize geçer . Vücudunuzu beslediğiniz kafein miktarını kaldırabilseniz de, bebeğiniz yapamaz. Bebeğinizin metabolizması hala olgunlaşıyor ve kafeini tam olarak metabolize edemiyor. Herhangi bir miktarda kafein, hamileliğin sonraki aşamalarında bebeğinizin uyku düzeninde veya normal hareket düzeninde değişikliklere neden olabilir. Unutmayın, kafein bir uyarıcıdır ve hem sizi hem de bebeğinizi etkileyecektir

.

- Kafein, kahveden başka gıdalarda da bulunur . Kafein sadece kahvede değil, çay, soda, çikolata ve hatta reçetesiz satılan bazı ilaçlarda da bulunur . Bu nedenle doktorunuzun önerisi olmadan hamilelik takibi sırasında herhangi bir ilaç kullanmayınız.


Hamilelikte Kafeinin Zararları


Hayvanlar üzerinde yapılan çok sayıda çalışma, kafeinin doğum kusurları, erken doğum ve düşük doğurganlığa neden olabileceğini ve düşük doğum ağırlıklı yavrulara neden olduğunu göstermiştir. Hamilelik öncesi kafein kullanımının kısırlık riskini arttıracağı da söylenmektedir.

Ancak insanlar üzerinde kesin bir çalışma yapılmamıştır. İnsan fetüsünde bir anormalliğe neden olamdığı düşünülmekle birlikte gebelikte kafein içeren yiyecek, içecek ve ilaçlardan uzak durmak akıllıca bir yaklaşım olacaktır.


Hamile Kadın Kahve İçebilir mi?


Günde 200 mg veya daha fazla kafein tüketen kadınlarda, kafein tüketmeyenlere göre iki kat daha fazla düşük olduğu söylenmektedir. Bu nedenle hamile kadınların kafein alımını günde 200-300 mg' ın altında tutmaları önerilir. Hamile kadınların günde en fazla 1-2 fincan kahve tüketmeleri uygun olacaktır.

Kafein sadece kahvede yoktur. Çay, çikolata, latte, espresso, nescafe gibi yiyecek ve içeceklerde de yüksek oranlarda kafein mevcuttur.


Hamileler Ne Kadar Kafein Alabilir?


Ne kadar az kafein tüketirseniz o kadar iyidir. Bazı uzmanlar günde 150 mg'dan fazla kafeinin çok fazla olduğunu söylerken, diğerleri günde 200-300 mg'dan fazla tüketilmemesi gerektiğini ifade etmektedir.

Kafeinden mümkün olduğunca kaçınmak en güvenli yaklaşımdır. Sizin ve bebeğiniz için en sağlıklı seçim kafeinden gebelik sırasında uzak durmak olacaktır.


İçeceklerdeki Kafein Miktarları


- Kahve 1 fincan 111mg (102-200mg)

- Kahve, hazır 1 fincan 78mg ( 27-173mg)

- Kahve, kafeinsiz 1 fincan 4mg ( 3-12mg)

- Espresso 1 atış 40mg ( 30-90mg)

- Demlenmiş çay 1 fincan 44mg ( 40-120mg)

- Pepsi 1 şişe (500ml) 32mg

- Sütlü çikolata 1 bar 11mg

- Bitter çikolata 1 bar 31mg


Gebelikle ilgili tüm makalelerimizi okumak için www.drnerminkosus.com adresini ziyaret ediniz.

Ankara doğum paketi fiyatları için tıklayınız...


#hamileliktekafeintuketimi #gebeliktekafeintuketimi #hamilekadinkahveicebilirmi #hamilelernekadarkafeinalabilir #hamileliktekafeininzararlari

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör