• Aydın Köşüş

Hamilelikte saç boyama zararlı mıdır?

Güncelleme tarihi: 12 Ara 2021


Hamilelikte saç boyama zararlı mıdır
Hamilelikte saç boyama zararlı mıdır

Kadınların araştırmacı oldukları ve önem verip, dikkat ettikleri dönemlerden biri olan hamilelik süreçleriyle ilgili olarak en çok merak edilen konulardan biri de hamilelikte saç boyatmak bebeğe zarar verir mi? konusudur. Uzman doktorların görüşleri ve bu konudaki araştırmalar, her geçen gün önem kazanmaktadır.


Saç boyatma ile ilgili olarak gebelik süreci boyunca anne veya bebeğe zarar veren bir durumun olup olmadığına dair yapılan araştırmalarda zarar vermesiyle ilgili açıklanan bilimsel bir çalışma ya da açıklama bulunmamaktadır. Normal şartlarda bilim dünyasında bu tip çalışmalar yapabilmek adına gebelik sürecinde olan anne adaylarına böyle ilaç veya boya vermek de etik bir çalışmayı ortaya çıkartmayacağı için çok fazla bilgi bulunmamaktadır.


Gebelikte İlk 3 Aya Dikkat!


Gebelikte saç boyatmanın bir zararı olup olmadığına dair hiçbir resmi veri olmasa da genel olarak uyarılan konu, gebelik sürecinin ilk 3 ayının önemli bir konu olduğudur. Günümüz şartlarında gebe olan anne adayları, ilk 3 ay boyunca bebeklerinin organ gelişimleri sebebiyle her konuya dikkat etmeleri gerekmekte olduğu paylaşılır. Bu nedenle eğer tesadüfen ilk 3 ay içerisinde saç boyatma ya da benzer bir durum olması halinde bebek düşük olursa, bu tamamen tesadüfen olacağı için kendinizi kötü hissetmemek adına ilk 3 ay tamamen risksiz şekilde yaşamaya çalışmaya özen gösterin.


Cilde temas etmeyip doğrudan saça yapılan uygulamalar, zararsız olarak sınıflandırılır. Ancak hamilelikte saç boyama sırasında cilde değen bir kimyasal madde varsa, ciltte çok az seviyede emilir. Bunun ise bebeğe ne kadar zarar verebilir olacağına dair önemli bir bilimsel çalışma olmadığını paylaşabiliriz. Ancak cilde değil tamamen saça temas eden uygulamalarda hiçbir sorun oluşmayacağının da altını çizmek mümkündür.


Hayvan deneylerinde yapılan çalışmalarda herhangi bir olumsuzluk ya da zarar kaydının olmadığını altını çizerek söylemek mümkündür. Fetal zararlı bir etken görülmediği gibi gebelikte genel olarak saç boyatmanın da bir zararı olmadığını paylaşmak mümkündür.


Gebelik süreci öncesi, sonrası ve o andayken her zaman her ürün için markalı ürünler kullanmak, kaliteli ürün kullanımı önemli olmaktadır. Bu nedenle gebelik zamanında da saç boyamalarınızın tamamen uygun bir şekilde kaliteli olmasına, markalı olmasına önem vererek kimyasal zararlardan da az da olsa kurtulmuş olabilir, gerçek çalışmalar ile doğru oranlarda oluşturulmuş boyalardan faydalanmış olabilirsiniz.


Kına Kullanmak Gebelikte Bebeğe Zarar Verir mi?


Hamilelik dönemi boyunca saç boyatma ile ilgili kimyasal saç boyaları kullanabilirsiniz. Bu durumun bir zararı olmadığına dair çalışmalar olduğu gözlenmektedir. Ancak bu konuda emin olmak ve dikkat etmek istiyorsanız, kına kullanımı da mümkün olmaktadır. Gebelik dönemi boyunca kına kullanıp hamilelikte saç boyama konusunda biraz daha doğal yollardan gitmek istiyorsanız, herhangi bir riski olmayan kına ile saç boyama durumunu da gerçekleştirmek mümkündür.


Kına kullanarak saçlarınızı boyadığınızda, herhangi bir kimyasal ile cildiniz temas etmeyeceği gibi bebeğinize de bu temas eden olumsuz bir kimyasal maddenin gitme ihtimali olmayacaktır. Boyanın yapıldığı ortam, çok iyi şekilde havalandırılırsa eğer kimyasal maddelerin solunum yoluyla da vücuda girmesi gerçekleşmez, bu da sizlerin çok daha rahat şekilde saç boyamanızda yardımcıdır.


Saç boyatılan ortamda havalandırmanın iyi bir şekilde yapılması, boya gereğinden fazla vücuda temas etmeyeceği gibi solunum yoluyla da kimyasal bir şeyi vücuda çekmemekle sonuçlanır. Aynı zamanda boya, kararında saçta kalmasına özen göstererek en doğru zamanda da yıkanmasına dikkat ediniz.


Eğer gebe olarak siz kendi başınıza saçlarınızı boyamak istiyorsanız, bu durumda eldiven kullanarak saçlarınızı boyamaya özen göstermeniz gerektiğini ve cildinizde hiçbir şekilde temas etmemesi gereken kimyasal boyalarla saçlarınızda da haddinden fazla kalmamasına özen göstermelisiniz.


Gebelik takibi ile ilgili makale okumak istiyor musunuz? Tıklayınız...

21 görüntüleme0 yorum