• Aydın Köşüş

Jinekolog nedir? Jinekolog ne demektir?

Güncelleme tarihi: 31 Mar


Ankara jinekolog doktor
Ankara Jinekolog Doktorlarımız

Jinekolog ne demek diye aklınıza beklide defalarca gelmiştir. Jinekolog demek kadın hastalıkları, gebelik ve doğum gibi sadece kadına ait olan ve daha çok genital sistem dediğimiz jinekolojik sistemin rahatsızlıkları ile uğraşan doktor demektir. Jinekolog, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, kadın doğum uzmanı veya kadın hastalıkları uzmanı olarakta isimlendirilmektedir. Tüm tabirlerin hepsi aslında aynı anlama gelmektedir.


Jinekolog Doktor neye bakar?


Jinekolog doktor kadınların rahim, yumurtalık, vajina ve dış genital sistem ile ilgili tüm rahatsızlıklarla ilgilenir. Bu organların hastalıklarının tedavisi yada ameliyatla tedavisi jinekolog doktorlar tarafından yapılır. Jinekolog doktor aynı zamanda hastaların en mahrem sorularına cevap arayan kimsedir. Bu nedenle jinekolog doktor seçerken rahat iletişim kurabileceğiniz birini seçmeniz çok faydalı olacaktır.


Ülkemizde jinekolog doktorlar hem kadın hastalıkları hemde gebelik takibi ve doğum işlemleriyle ilgilenir. Yurtdışında ise pek çok ülkede gebelik ve doğum ile ilgilenen kadın doğum doktorları obstetrisyen olarak adlandırılır. Ancak bizim ülkemizde henüz böyle bir ayrım yoktur.


Jinekolog ve kadın doğum uzmanı arasındaki fark nedir?


Jinekolog ve kadın doğum uzmanı arasında fark yoktur. Her iki tanımlamada aynı anlama gelmektedir. Halkımızın bir kısmı jinekolog tabirini kullanırken, bir kısmı ise kadın doğum uzmanı olarak kullanmaktadır. Kadın doğum uzmanı demek bizim ülkemizde sadece doğum ile ilgilenen doktor demek değildir. Ancak halk arasında kadın doğum uzmanı deyince sadece doğumla ilgilenildiği zannedilmektedir.


Jinekolog randevusu nasıl alabilirim?


Jinekolog randevusu almak için günümüzde en sık kullanılan yol internet üzerinde yapılan araştırmadır. Pekçok doktora internet üzerinden randevu alabilirken aynı zamanda iletişim bilgileri sayesinde telefonla görüşerekte randevu almak mümkündür. Günümüzde sosyal medya ve whatsup üzerindende jinekolog randevusu alınabilmektedir.


Ankara jinekolog doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından jinekolojik muayeneniz ve gebelik takipleriniz Ankara Çankayadaki özel kliniğimizde yapılmaktadır. Jinekolojik muayene yanında tüm kan ve idrar testlerinizi, patoloji testlerinizi de kliniğimizde yaptırabilirsiniz. Ankara jinekolog randevusu için 0312 285 85 88 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz. Ankara doğum paketlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayınız.


280 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör