• Aydın Köşüş

Kanda ve İdrarda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Güncelleme tarihi: 31 Mar


Gebelik Testi Fiyatı 2020 Ankara
Gebelik Testi Nasıl Yapılır

Gebelik testi Ankara ilindeki Çukurambar semtindeki özel merkezimizde yapılmaktadır. Kliniğimizde kanda gebelik testini uygun fiyatlarla yaptırabilirsiniz. Gebelik testi fiyatları için asistanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.


Gebelik Testi Nedir?


Adet gecikmesi olan kadınların gebelik olup olmadığı tesbit etmek amacıyla yaptıkları kan yada idrar testidir. İdrarda gebelik testi evde kolaylıkla basit bir kit yardımıyla yapılabilmektedir. Kanda gebelik testi ise bir klinikte alınarak yapılması gerekmektedir.


Gebelik Testi Neye Bakar?


Gebelik testinde, HCG hormonunun olup olmadığına göre bir sonuç çıkacaktır. Gebelik esnasında HCG hormonu salgılanacaktır. Kada yada idrarda yapılan testle plasental yapılan tarafından üretilen bu hormon tesbit edilir. İdrarda gebelik testinde gebelik var yada yok şeklinde sonuç alınırken, kanda gebelik testinde gebeliğin yaklaşık olarak kaç haftalık olduğu belirlenebilmektedir.


İdrarda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?


Bildiğiniz üzere, gebeliğin olup olmadığını gösteren iki çeşit gebelik testi türü bulunmaktadır. İlk gebelik testi, idrarla yapılan idrarda gebelik testidir. Genel olarak, insanlar evde daha kolay bir şekilde yapılabileceği için idrarla gebelik testini yapmayı tercih ederler. İdrar testinden bahsetmemiz gerekirse, bu testi gün içerisinde herhangi bir zamanda yapabilirsiniz. Fakat, sabahleyin yapacağınız ilk idrarınızla daha kesin bir sonuç alabilirsiniz. İdrar testlerine herhangi bir eczaneden de 5-15 fiyat aralığında ulaşabilirsiniz. İdrar testinin nasıl yapılacağından bahsedelim.


Öncelikle, idrar testinin içerisinden dikdörtgen şeklinde bir gösterge çıkacaktır. Bu göstergenin üzerinde iki adet kutucuk bulunuyor. İlk olarak, temiz bir kaba idrarınızı yapmanız gerekiyor. Daha sonra ise idrarınızdan üç damlayı, küçük olan kutucuğa damlatın. Daha sonra ise 5-10 dakika arasında beklemeniz gerekmektedir.


İdrarda Gebelik Testi Nasıl Değerlendirilir?


Eğer çift çizgi çıkarsa, gebelik var, tek çizgi çıkarsa, gebelik yok demektir. Yaklaşık 40 saniye içerisinde pozitif sonuç çıkabilir, 3 dakika daha bekleyerek sonucu garantileyebilirsiniz. 10 dakikadan sonra ise sonuç geçersiz olacaktır.


Kanda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?


Hamile olup olmadığını gösteren diğer test yöntemi ise , kanda gebelik testidir. Kan testinde de yine idrar testinde olduğu gibi HCG hormonunun varlığına göre hamileliğin olup olmadığı ortaya çıkar. Fakat , kan testi, idrar testine göre daha kesin bir yöntemdir. Ayrıca, kan testinde gebenin değerleri de göstereceği için, daha sağlıklı bir yöntem olarak görülebilir. Ek olarak, kan veya idrar testi yaptıracak olan adete 2 gün kala en erken test yapmaları gerekmektedir. Çünkü, vücudun HCG hormonunu üretmesi zaman alır , gebeliğin üzerinde ne kadar fazla gün geçerse, sonuç daha kesin olacaktır. HCG testinin idrar testinde en iyi sonuç vermesi için yumurtlamadan 12 ile 14 gün arasında gün geçmiş olması gereklidir. Kan testinde ise bu zaman 2 ile 7 gün ile arasında değişiklik göstermektedir. Fakat , idrar testine nazaran kan testinin sonucu daha uzun sürede çıkmaktadır.


Gebelik Testi Fiyatı 2022 Ankara


Ankarada gebelik testi yapılabilen pekçok özel klinik mevcuttur. Kanda gebelik testini özel hastanelerde yada özel muayenehanelerde yaptırabilirsiniz. İdrarda gebelik testi yapacaksanız eczanelerden alacağınız basit test kitleri ile evde yapabilirsiniz. İdrarda gebelik testi fiyatı oldukça ucuzdur. Kanda gebelik testi fiyatı 2022 değerleri ise klinikler arasında farklı olmakla birlikte 50 - 200 tl arasında değişmektedir. Gebelik testinizi kan vererek özel muayenehanemizde yaptırabilirsiniz. Gebelik testi fiyatları Ankara detayları için bize ulaşabilirsiniz.


Gebelik Takibi Ankara Çankaya ilçesindeki özel kliniğimizde Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından yapılmaktadır.

Ankara doğum paketleri hakkında bilgi almak için tıklayınız...

Detaylı ultrason randevusu için bize 0312 285 85 88 den ulaşabilirsiniz...


 

#gebeliktestiankara #gebeliktestifiyatı2022 #gebeliktestifiyatları2022ankara #gebeliktakibiankara #hamileliktakibiankara

39 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör