• Aydın Köşüş

Miyom İlaçla Tedavi Edilir Mi?


Miyom ilaçla tedavi edilir mi

Miyom, kadınlarda görülen iyi huylu bir tümördür. Genellikle bir belirti ya da semptom göstermezler. Her miyom ameliyat gerektirmez. Peki "miyom ilaçla tedavi edilir mi"?

Miyomlar 35 yaş üstü kadınların %20'sinde görülür. Dört çeşit miyom türü bulunmaktadır.

Bu miyom çeşitleri şöyledir;

 • İntramural (rahme gömülü)

 • Submukoz (rahim iç boşluğunda olan)

 • Subseröz (rahim dış kısmına doğru uzanan)

 • İntraligamenter (rahim bağları arasında)

Kadınlarda en sık görülen miyom çeşidi, intramural miyomlardır. Rahimdeki yerleşim yerine göre hasta, yoğun kanama şikayetinde bulunabilir. Diğer sık görülen miyom türü subseröz yani rahim dış kısmına doğru uzanan miyomdur. Hastalar genelde ağrı şikayetinde bulunurlar. Submukoz miyom türü ise, rahmin iç kısmında olur ve tekrarlayan düşüklere, çocuk sahibi olamamaya ve aşırı adet kanamalarına neden olur. Bu miyomların bir kısmında ameliyat öncesi ilaçla tedavi ile küçülmeleri sağlanır.


Miyom Oluşumunu Arttıran Faktörler Nelerdir?


Miyomun neden oluştuğu kesin bilinmemekte, fakat bazı faktörlerin etkilediği görülmektedir.

Miyomu oluşumunu artıran faktörler şöyledir;

 • Genetik faktörler

 • Obezite

 • Hipertansiyon

 • Yapılan doğum sayısının az olması

 • Kısırlık

 • Adetin erken yaşlarda başlaması

 • Menopoza geç yallarda girilmesi

 • İleri yaşlarda hamile kalmak

Ailesinde; özellikle annesi, anneannesi ve kız kardeşinde miyom olan kişilerinde, miyom olma olasılığı daha yüksektir.


Miyomun Belirtileri Nelerdir?


Miyom genellikle belirti vermeyen, rutin kontroller sırasında karşımıza çıkan bir rahatsızlıktır. Ancak belirti verdiğinde, kişide kanama görülür. Bu kanama, adet kanamasının artması seklinde olabileceği gibi, adet dışı bir kanama şeklinde de görülmektedir. Kanama problemi olanlarda mutlaka ilaç tedavisi ile adet kanamasının tekrar düzene sokulması gerekmektedir. Kanama dışında hastada ağrı şikayetleri de görülür. Pelvik ağrı, adet sırasında ağrı ya da cinsel ilişki sırasında ağrı görülür. Sık idrara çıkma, kabızlık ve idrar yaparken ağrı şikayetleri de görülür.


Miyomun Tanısı Nasıl Konur?


Miyomların tanısı, basit jinekolojik muayene ve ultrason ile rahatlıkla konulabilir. Miyomların tanısında; Magnetik Rezonans (MR), Histerosalpingografi (HSG-rahim filmi) yöntemleri de ihtiyaç olduğunda kullanılabilir.

Ultrason, üreme organlarının görüntülenmesini sağlar fakat miyom 1 cm'den küçük ise ya da çok büyük ise bazen ultrason tanıda yeterli olmayabilir. Magnetik Rezonans ise miyomların tanısında çok kullanılmayan bir yöntemdir. Bu işlem miyomun büyüklüğü ve yeri hakkında fikir verir.

Histerosalpingografi yönteminde rahim ve fallop tüplerine özel bir boya enjekte edilir. Böylece rahim ve tüplerdeki anormallikler gözlenerek mevcut miyomların da tanısı konur.


Miyom İlaçla Tedavi Edilir Mi?


Miyom tedavisinde; miyomun şekli, boyutu ve yerleşim yeri önemlidir çünkü bu durumlar göz önünde bulundurularak bir tedavi şekli uygulanır. Herhangi bir rahatsızlık vermeyen ve boyutu ameliyat edilemeyecek kadar küçük olan miyomlar, doktorun ön gördüğü şekilde takip edilir.

Bazı miyom türlerinde ilaçla tedavi önerilmektedir. İlaçlar, adet kanamasındaki artışı azaltmak için, miyomu küçültmek için kullanılır. Miyomlar ilaç tedavisi ile yok edilemez. Ancak miyomlarda %50'ye varan küçülmeler olabilir. Miyom küçültücü ilaçların uzun süre alınması ise kemik kaybına yol açmaktadır.

Miyom tedavisinde kullanılan ilaçlar çoğunlukla miyomlara bağlı kanama bozukluklarının düzeltilmesi için kullanılır. Bazı ilaçlar ise ameliyat ile alınması gereken çok büyük miyomlarda küçülme sağlayarak ameliyatı kolaylaştırmak için ameliyat öncesi 1-3 ay uygulanır. Özellikle submüköz miyomlarda yapılan histeroskopi ameliyatı öncesi 3 cm ve üstündeki miyomların ilaçla tedavi edilerek küçültülmesi ameliyatı kolaylaştıracak ve hastanın riskini azaltacaktır.


Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Miyom ameliyatı, miyomun türü, boyutu ve bulunduğu yere göre kapalı ya da açık ameliyat olarak yapılmaktadır.

Submuköz dediğimiz rahimin iç yüzeyindeki miyomlar, histeroskopi adı verilen yöntemle rahim içine vajinadan özel aletlerle girilerek çıkarılabilir.

Çok sayıda olan ve rahim içinde gömülü olan miyomların ise, genelde açık miyom ameliyatı ile yani karın açılarak alınması önerilir.

Her iki ameliyat yöntemi de genel anestezi ile uygulanır. Çok sayıda miyomu olan hastanın ameliyat sırasında kan kaybı olabilir. Bu nedende önlem amaçlı birkaç ünite kanın hazırda bulunması gerekmektedir. Miyom, rahim ağzı gibi zor bir bölgede ise, birden çok ve ebatları büyükse ise, miyomlarla birlikte rahminde alınması gerekebilir.

Miyomlar ameliyat ile alındıktan sonra, ne yazık ki tekrardan oluşabilmektedir. Miyomlardan tamamen kurtulmanın tek yolu, miyomlarla birlikte rahmin alınmasıdır.

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör