• Aydın Köşüş

Miyom Nedir? Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Güncelleme tarihi: 31 Mar


Miyom Ameliyatı Ankara
Miyom Ameliyatı Ankara

Miyom Nedir?


Miyom, üreme çağındaki kadınlarda sıklıkla görülen uterusun iyi huylu kitleleridir. Miyomların büyüklüğü, değişik boyutlarda ve değişik sayılarda olabilir. Bazen çok sayıda yada aşırı büyüyen miyomlarda karında şişkinlik ve nefes darlığına neden olabilir.


Birçok kadın yaşamları boyunca miyomları olduğunun farkına varmadan yaşar. Başka nedenlerle yapılan muayene ve ultrason sırasında tesadüfen tesbit edilir. Çoğu zaman herhangi bir belirtiye neden olmazlar.


Miyom Belirtileri Nelerdir?


Miyom olan kadınlarda, semptomlar miyomların yeri, büyüklüğü ve sayısına bağlı olarak değişebilir

Miyomların en sık belirtileri ve semptomları şunlardır:

  • · Aşırı adet kanaması

  • · Bir haftadan fazla süren adet dönemleri

  • · Pelvik basınç veya ağrı

  • · Sık idrara çıkma

  • · Mesaneyi boşaltmada zorluk

  • · Kabızlık

  • · Sırt ağrısı veya bacak ağrıları


Kaç Çeşit Miyom Vardır?


Miyomlar genellikle bulundukları yere göre adlandırılır. Kas içi miyomlar intramural miyomlar olarak adlandırılır ve uterus kas tabakası içerisinde büyür. Submukozal miyomlar uterus boşluğunda gelişen miyomlardır. Subserosal miyomlar ise uterusun dışına doğru uzanır.


Miyom Kansere Neden Olur mu?


Rahimde miyomlar, rahim kanseri riskinde artışla neden olmaz. Kansere dönüşme ihtimalleri yok denecek kadar azdır.


Miyom Tedavisi Nasıl Yapılır?


Miyomların tedavisi miyomun büyüklüğü ve sayısına göre değişir. Küçük ve herhangi bir belirtiye neden olmayan miyomlarda takip yeterlidir. Ancak aşırı kanama yada ağrı problemi olanlarda ameliyat gereklidir. Ameliyat miyomun yerine göre laparoskopik yada histeroskopik yapılabilir. Genç hastalarda sadece miyomlar çıkarılırken 45 yaş üstündeki kadınlarda rahim ve yumurtalıklar beraber çıkarılabilir.


Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Miyom ameliyatı miyomun büyüklüğüne ve yerine göre farklı ameliyatlarla yapılabilir. Rahim kas içindeki yada karın içine doğru büyüyen miyomlarda açık miyom ameliyatı yada laparoskopik miyom ameliyatı yapılabilir.


Rahim içinde yerleşen miyomlarda ise histeroskopik miyom ameliyatı yapılır. Vajenden girilerek herhangi bir kesi yapılmadan özel kameralı aletlerle miyom kesilerek çıkarılır. Kapalı ve kesisiz ameliyat diye de adlandırılmaktadır.


Rahim içinden vajene doğru sarkan miyomlarda ise alttan miyom ameliyatı yapılmaktadır. Alttan miyom ameliyatı açık cerrahide kullanılan aletlerle yapılabileceği gibi histeroskopik yöntemle de yapılabilmektedir. Histeroskopik miyom ameliyatı tarafımızdan daha fazla tercih edilmektedir. Çünkü bu hastalarda rahim içinde başka miyomlar olabilir. Ayrıca kesilerek çıkarılan miyomun kökü rahim içerisinde kalabilir. Bu nedenle histeroskopik yöntem daha çok tercih edilmektedir.


Tarafımızdan daha çok kapalı miyom ameliyatı adı da verilen laparoskopik miyom ameliyatı yapılmaktadır. Laparoskopik miyom ameliyatı Ankara doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından yapılmaktadır. Miyom ameliyatı Ankara fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bize her zaman ulaşabilirsiniz.


M,yom ameliyatı hakkında bir diğer makalemizi okumak için https://www.jinekologankara.com/miyom-ameliyati-fiyatlari-2019-ankara/ linkini tıklayabilirsiniz.

41 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör