• Aydın Köşüş

Regl Sancısına Ne İyi Gelir?

Güncelleme tarihi: 1 Nis


Regl sancısına ne iyi gelir

Regl sancısı ya da adet sancısı, kadınların her ay maruz kaldığı bir durum. Kimi zaman dayanılmaz haller alabilen regl sancıları için kadınlar her ay çözüm aramakta. Regl sancılarının şiddetini evde bazı yöntemler kullanarak azaltmak mümkün. Yediğiniz yiyecekler, giydiğiniz kıyafetler bile regl sancısının boyutunu etkileyen faktörlerden. Peki regl sancısı nedir? Regl sancısına ne iyi gelir? İşte sizler için regl sancısına iyi gelen yöntemler!


Regl Sancısı Nedir?


"Regl sancısı nedir" dediğimizde kısaca şöyle açıklayabiliriz: Her ay kadınların yaşadığı regl sancısı kimi zaman oldukça can sıkıcı boyutlara ulaşabiliyor. Kadınların her ay regl olması ve buna bağlı olarak da rahim bölgesinde kramplar olması fizyolojik olarak oldukça normal bir durum. Her ay yumurtlama döneminde rahim duvarı kalınlaşarak kendini bebek gelişimi için hazırlıyor. Döllenme olmadığı takdirde ise rahim duvarı parçalanarak bir miktar kanla beraber dışarı atılıyor. Rahim bu parçalanmayı kolaylaştırmak için kasılmaya başlıyor ve bu da regl sancılarını beraberinde getiriyor.


Bazen rahimdeki bir miyom ya da yumurtalıklardaki çikolata kisti de adet sancılarına neden olabilir. Bu durumlarda miyom ameliyatı ya da çikolata kisti ameliyatı gerekebilir. Tesbit edilen değişik patolojilerde değişik tedaviler uygulanabilir.


Adet sancılarının boyutu kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Regl sancılarının şiddeti hormonal dengeyle değişebildiği gibi, mevsim geçişleri, stres gibi faktörler de regl sancılarının şiddetini etkiler. Kanamadan bir iki gün önce başlayan adet sancıları kanama başladıktan iki gün sonrasına kadar devam edebilir. Her ay kadınların yaşadığı bu sancılı süreci bazı yöntemlerle hafifletmek mümkün. İşte regl sancısına iyi gelen yöntemler!


Adet Sancısına Ne İyi Gelir?


"Adet sancısına ne iyi gelir" diye düşünenler cevaplarını bu yazımızda alabilir. Regl sancısı kanamadan birkaç gün önce başlayıp kanama sonrasına kadar devam edebilmektedir. Bu ağrılı süreci bazı yöntemlerle hafifletmek mümkün. Regl öncesi kişi kendini gergin ve rahatsız hissedebilir. Bu durumda regl ağrısına iyi gelen yiyecekler tüketilmeli ve karın bölgesi sıcak tutulmalıdır. Sıcak su torbası kasları gevşeterek kasılmanın şiddetini azaltacaktır. Aynı zamanda ılık bir duş da ağrıya iyi gelen yöntemler arasındadır. Regl öncesinde yoga gibi kasları gevşeten sakinleştirici egzersizler yapmak da regl sancısını hafif atlatmanıza yardımcı olacaktır. Adet döneminde egzersizden ve ağır aktivitelerden kaçınmalı ve bol bol dinlenmelisiniz.


Öncelikle regl sancısı olanlarda mutlaka jinekolojik muayene ile rahim ve yumurtalıklardan kaynaklanan bir problemin varlığı araştırılır. Herhangi bir organik patoloji tesbit edilmeyenlerde adet sancısı olan kadınlarda ilk tedavi ağrı kesicilerdir. Bunun yeterli olmadığı ve çocuk istemeyen kadınlarda doğum kontrol hapları tedavide ikinci seçenektir. Diğer kullanılan tedavi yöntemleri genellikle bu tedavilere destek tedavileridir. İlaç kullanmak istemeyenlerde bu destek tedavilerinden faydalanılabilir.

Regl döneminde yediğimiz yiyecekler de sancının boyutunu değiştirebilir. Adet sancısına iyi gelen yiyecekler tüketmek sizin yararınıza olacaktır.


Regl Sancısına İyi Gelen Yiyecekler

  • Süt ve süt ürünleri

  • Ceviz, fındık, fıstık

  • Zerdeçal

  • Bal

  • Yeşil yapraklı sebzeler

  • Maydanoz

  • Muz

Regl dönemini yediğiniz yiyeceklerle ve çeşitli bitki çaylarıyla daha kolay atlatmanız mümkün.


Regl Sancısına İyi Gelen Bitki Çayları

• Papatya çayı

• Rezene çayı

• Zencefilli çay

• Maydanoz çayı


Bitki çayları kaslarınızı gevşeterek sancıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Bunlarla beraber çeşitli kürlerle de sancıyı hafifletmek mümkün. Ilık su içerisine bir miktar tarçın ve balı karıştırarak içmek regl sancınıza iyi gelecektir. Aynı şekilde zerdeçal bal karışımı da regl sancısına iyi gelen bir karışımdır.


Regl döneminde bu besinleri tüketerek, karnı sıcak tutarak, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durarak, ağır fiziksel aktiviteden kaçınarak, karın bölgesine hafif masajlar yaparak, bol su içerek ve bol bol dinlenerek regl sancısını hafifletebilirsiniz. Ancak sancınız dayanılmaz boyutlardaysa ve uzun sürüyorsa mutlaka bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeli ve ondan yardım almalısınız. Her türlü jinekolojik problemleriniz için Ankara Jinekolog Muayenehane doktorlarımızdan bilgi ve randevu alabilirsiniz.


15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör