• Aydın Köşüş

Vajinismus Kendiliğinden Geçer mi?

Güncelleme tarihi: 23 Ağu 2021


Vajinismus Kendiliğinden Geçer mi
Vajinismus Kendiliğinden Geçer mi

Vajinismus problemi yaşayan kişilerin merak ettiği en önemli konulardan biri "vajinismus kendiliğinden geçer mi" sorusudur. Bu sorunun cevabı elbetteki ki vajinismus kendiliğinden geçmez. Fakat bu kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazılarından destek almadan nadiren geçebilirken genellikle bir uzman görüşüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için kişiye verilecek doğru bilgi ve tedaviler belirlenir. Belirlenen tedavi ve işlemlerden sonra bu problem tıbbi olarak 3 veya 4 gün gibi kısa zaman dilimlerinde ortadan kalkabilir.


Vajinismus Nedir?


Vajinismus adı verilen problem cinsel ilişki sırasında beraberliğin gerçekleşmemesini sağlar. Cinsel bir beraberlik için erkek penisinin vajinaya girmesi gerekir. Fakat vajinismus bu oluşuma engel olmaktadır. Kadının vajinasının etrafında istemsizce kasılan kaslar penisin girişini engeller. Bu yüzden de beraberlik gerçekleşemez. Bu olay çiftler arasında sorun haline gelmektedir.


Cinsel birleşememe problemine neden olan vajinismus problemi için tıbbi destek almak gerekir. Her birleşememeyi de vajinismus olarak görmek doğru değildir. Vajinismus problemi cinsel istek arzulanmadığı taktirde veya stres yapıldığı taktirde de gerçekleşebilmektedir. Bu türden kaynaklı ise bu problem kendiliğinden geçebilir. Fakat cinsel istek arzulandığı zamanlarda bile cinsel bir beraberlik gerçekleşmeyebilir.


Vajinismus Neden Olur?


Cinsel beraberliğe engel olan bazı nedenler vardır. Bu nedenlerden kaynaklı vajinadaki kaslar istemsizce kasılabilir ve birleşme gerçekleşmeyebilir.

Nedenleri şunlardır:

 • Kişinin cinsel beraberlik için hazır olmaması

 • Kişinin cinsel beraberliği arzulamaması

 • Kişinin cinsel istismara ve tacize uğraması

 • Vajina bölgesine alınan fiziksel darbeler veya travmalar

 • Mantar enfeksiyonları

 • Jinekolojik hastalıklar ve jinekolojik bir anamnez

 • Zor ve tehlikeli doğumlar

 • Kişide yer alan anksiyete bozukluğu

 • Yoğun derecede stres ve kaygı

 • İlk cinsel ilişkilerde genellikle korku ve ağrı duyacağı hissine kapılmak

 • Karşılıklı olarak kişilerde güvensizlik hissi

 • Şiddet görmüş ve aile içi şiddete tanık olunduysa

 • Cinsel hazzı karşılayamama korkusu

 • Kontrolü kaybetmekten korkmak

Bu gibi nedenlerden dolayı kişilerde vajinismus adı verilen olaya sıklıkla rastlamak mümkündür. Nedenler ortadan kaldırıldığı taktirde sağlıklı bir cinsel beraberlik gerçekleşmiş olacaktır. Aksi taktirde sertleşen penis vajina içerisine giremez ve böylelikle birleşme gerçekleşemez.


Primer ve Sekonder Vajinusmus Nedir? Kendiliğinden Geçer mi?


Vajinismusun genel nedeni stres ve korkudur. Pskolojik olarak yetememek duygusu ve cinsel ilişki sırasında acı duymak gibi etkenlerden korkulur. Genellikle daha önce aktif bir cinsel hayatı olmayan kişiler bu problemi daha sık yaşarlar. Buna primer vajinismus adı verilir. Kişi psikolojik olarak iyi hissettiği taktirde ilişkinin gerçekleşmemesi için bir engel yoktur. Nadiren kendiliğinden geçebilir. Bunun için eşlerin karşılıklı sabırlı olması gerekir.

Birbirlerine güven vermelidirler. Sekonder vajinismusun nedenleri arasında da stres yer alabiliyor. Sekonderde genellikle aktif bir cinsel beraberliği olan fakat sonradan bazı nedenlerden kaynaklı ilişkinin gerçekleşmemesidir. Bu durum bazı vajinal enfeksiyonlardan veya hastalıklardan kaynaklı olabilir. Bunun için bir doktora başvurmak en doğru seçenek olacaktır.


Vajinismus Tedavisi Var Mıdır? Nasıl Tedavi Edilir?


Tedavi için en önemli husus nedenin bilinmesi ve araştırılmasıdır. Bunun için eşlere birtakım sorular yöneltilir. Stres ve anksiyete durumları mevcutsa ilk olarak buna uygun bir tedavi plânı hazırlanır ve bu problem ortadan kaldırılır. Eşler arası cinsel terapilere katılım önerilir ve bu konuda bilgiler verilir. Vajina ağzını rahatlatacak egzersizler önerilir ve uygulanması istenir.

Vajina bölgesine uygulamalar önerilebilir. Mantar vb. enfeksiyonlar tespit edildiği taktirde uygun bir tedavi işlemi ile enfeksiyon nedeni ortadan kaldırılır. Eşler kendi kendine bu problemle başa çıkmayabilir. Sık sık denen ve başarısız olan eylemler eşlerin birbirinden soğumasına neden olabilir. Bu yüzden vajinismus probleminin kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir.


Vajinismus tedavisi konusunda diğer websitemizdeki yazımızı okumak için tıklayınız....


#vajinismuskendiligindengecermi

14 görüntüleme0 yorum