Vajinismus Tedavisi Ankara, Ücretleri 2021

vajinismus tedavisi ankara ücretleri 201

Vajinismus tedavisi Ankara ilinde Çankaya ilçesindeki kliniğimizde uygulanmaktadır. Vajinismus tedavi ücretleri 2021 yılında çok fazla değişmemiştir. Vajinismus tedavi ücretleri Ankara ilinde seans başına yada toplam tedavi ücreti şeklinde uygulanır. Vajinismus tedavisi Ankara doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından hassasiyetleriniz göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Ankara vajinismus tedavi fiyatları 2021 detayları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Vajinismus nedir?

Vajinismus cinsel ilişki sırasında bayanın kendisini kasarak eşine engel olması ve cinsel ilişkinin tam olarak gerçekleşememesi durumudur. Vajina (kadın cinsel organı) girişindeki kasların kasılması sonucu oluşan, ağrı algısının yaratmış olduğu kaygı ile karakterize olan ve cinsel birleşme sırasında zorlanma ya da cinsel birleşmenin mümkün olamaması ile sonuçlanan psikolojik bir bozukluktur.

Bilinç altındaki korku ile kadının vücudunda ve vajen bölgesinde kotrol dışı kasılmalar ve kilitlenmeler oluşur. Vajinanın girişindeki kasların kasılmasının yanında tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku ve panik hali de oluşmaktadır.

Korku ve kaygı ile kadın erkeği  ve erkeğin penisini vajen bölgesine yanaştırmazken, bazıları ise yanlızca vajen girişinde bu hisleri yaşarlar.

Bu problemi yaşayan bayanların çoğu eşleri ile hiç bir şekilde ilişkiye girememişlerdir, yani aylar veya yıllarca evli olmalarına rağmen halen bakiredirler.

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Kişinin kendi isteği ve iradesiyle yaptığı bir eylem değildir. Cinsel yönden partnerini isteyip istememekle, beğenip beğenmemekle ilgili değildir. Vajinismus bozukluğu olan kadınların eşlerinin bu durumu kişiselleştirme yapmamaları hem evlilik ilişkileri hem de kadının üzerinde yaratabileceği baskı sebebiyle bozukluğun tedavisi açısından büyük önem taşımaktadır.

Vajinismus kendi kendini devam ettiren kısır bir döngüdür. Ağrılı ilişkide olacağını düşünme korku ve gerginliğe, bu da her ilişki denemesinde istemsiz vaginal kasılmaya neden olur. Bu kasılmalar ilişkide ağrıyı artırır, bazen de ilişkinin hiç olmamasına neden olur. Her ilişki denemesinde ağrının olması ve cinsel ilişkide güçlük refleks kasılmaları artırır. Bu da cinsel istekte azalmaya ve kaçınmaya neden olur.

Ancak unutmayın, vajinismus vakalarının çok büyük bir kısmı psikolojik nedenlidir. Yani Kadın Doğum Uzmanı tarafından yapılan jinekolojik vajinal muayenede anatomik/fizyolojik bir neden tespit edilemez.

Vajinusmuslu kadınların bazıları ise; kızlık zarlarının çok kalın olduğuna ve bu yüzden ilişkiye giremediklerine inanmaktadırlar ve de malesef eşlerini de buna inandırabilmektedirler. Sorunun kızlık zarının ortadan kalkmasıyla çözüleceğine inanırlar.

Vajinismus muyum?

Yalnızca 10-15 saniye içeren, son derece basit ve acısız bir jinekolojik değerlendirme sonucunda kesin olarak teşhis edilmektedir. Deneyimli bir jinekolog tarafından jinekolojik değerlendirme yapılmadan tedaviye başlamak çok yanlıştır.

Vajinismus Hayatı Nasıl Etkiler?

Öncelikle Vajinismus tedavi edilmediği takdirde hayatı derinden etkilemektedir.

Bazı çiftler de cinsel ilişkiye zor ve zahmetli bir şekilde girebilmelerine rağmen ilişki sırasında bayanlar acı çekmektedirler. Hepsi bu sorunun değişik görülme şekilleridir.

Bazen çözüm olarak  vurdum duymazlık yaşar ve beni seven beni böyle de sever illa cinsel ilişki mi yaşamak gerekir gibi bir takım savunma mekanizmaları geliştirerek kendisini rahatlatmaya çalışır, ama sorun hep vardır ve her gün büyür, bir gün eşlerin her ikisi de bunu taşıyamayacak hale gelir ve ilişki biter.

 

Ankara Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yalnızca başvurmanız bile inanın sorunun yarısının bitmesidir. Bunun sizin için bile ne kadar zor ve sıkıntılı bir durum olduğunun farkındayız, ancak ilk adımınızı attıktan sonra gerisi inanın çok kolay bir şekilde gelecektir.

Diğer taraftan vajinismus tedavisi sırasında kişinin ve eşinin sabırlı olması da çok önemlidir. Tedavi sırasında eşlerde de bir takım gerginlikler ortaya çıkabilir.

Vajinismus tedavisi sırasında hanımların yanı sıra, gerekirse erkeklere de kaygı ve korkularını yok edici, destek verici terapi yapılmalıdır. Vajinismus kadının ve erkeğin ortak bir sorunu olup, hiç bir taraf diğerini suçlamamalı veya anlayışsız olmamalıdır.

Cinsel terapideki en temel amacımız, çiftin cinsellik ile ilgili yanlış bilgi ve inanışlarını doğruları ile yer değiştirmektir. Karşılıklı güven ile bunu başardıktan sonra merak etmeyin, gerisi rahatlıkla çözülecektir.

Bilişsel davranışçı terapinin bilişsel basamağında cinsellik ile ilgili yanlış bilgi ve inanışları doğruları ile yer değiştiriyoruz. Yani; yanlış cinsel bilgilerin yerine doğrularını koyuyoruz.

Altta yatan fizyolojik bir hastalık olmadığı takdirde vajinismus rahatsızlığına psikolojik olarakta yaklaşmak gerekebilir. Vajinismusu olan kadınların yaşadığı aslında yoğun bir kaygı durumudur. Bu hastalığa ait insanlarda oluşan korkular giderilmelidir.

Kullanılan ilaçlara ya da yaşa bağlı kuruluk ve vajina duvarlarında incelme olması da ilişki sırasında şiddetli ağrı ve vajinismusa neden olabilir. Bu durumlarda şikayeti ortadan kaldırmak amacı ile lokal/sistemik tedaviler planlanabilir.

Vajinismusun cerrahi tedavisi yoktur. Ancak bazı özel durumlarda, kızlık zarında anormallik veya beklenenden fazla kalınlık varsa, vaginada perde vb durum varsa cerrahi estetik olarak düzeltme yapılması gerekebilir.

Bazen erkelerde görülen erken boşalma ve sertleşme problemleri varsa bu sorunların da tedavi sırasında halledilmesi gereklidir.

Hastalarımızın % 90’ı yoğunlaştırılmış bir tedavi programı ile kısa bir zaman içerisinde sorunlarını hayatlarından çıkartmaktadırlar.

Tedavi aşamaları açısından 1 yıldır sorunu olan hastayla 40 yıldır sorunu olan hasta arasında bir fark yoktur. Sadece yaşa bağlı değişikliklerden kaynaklanan farklılıklar olabilir.

Vajinismus tedavisi esnasında cinsel ilişki yasak mı?

Vajinismus tedavisi esnasında vaginal ilişkiye girmek yasaktır. Vaginayı saran ve istem dışı kasılmaya neden olan pelvik taban kasları tam kontrol altına alınmadan vaginal ilişki denenmemelidir. Ama bunun dışında cinsellik ve seks yapmak serbesttir. Eşler diğer şekillerde birbirine yakınlaşabilirler, karşılıklı birbirlerinin hoşuna gidecek dokunma bölgelerini keşfedebilirler.

Tedavi tamamlanmadan vaginal ilişki için girişimde bulunmak, tekrar istem dışı kasılmalara, ağrıya neden olabilir, bu da eşlerde hayal kırıklığı, moral  bozukluğu ve tedavi için çok önemli olan motivasyonda azalmaya neden olabilir.

Uzun süredir vajinismusu olanlarda tedavi başarılı olur mu?

Vajinismus yüksek oranda tedavi edilebilen bir durumdur. Vajinismus tedavi başarısı, tedaviye sonuna kadar devam eden, verilen egzersizleri ve talimatları tam olarak uygulayan, başka bir komplikasyon olmayan hastalarda %100’e yakındır.

Her vajinismus hastası aynı tedavi ile iyileşebilir mi?

Vajinismusta tek bir tedavi şekli yoktur. Altta yatan sebep ne ise biz de tedavimizi ona göre şekillendiriyoruz. Vajinismus tedavisinin deneyim ve profesyonellik gerektiren kısmı da burasıdır.

Vajinismus tedavisinin süresi her zaman vajinismusun şiddetiyle orantılı değildir. Durumun şiddetli olması her zaman tedavinin daha zor olacağı veya daha uzun süreceği anlamına gelmez.

Erkekler vajinismuslu eşlerine tedavi süresince nasıl yardımcı olabilir?

Erkekler başlangıçta çok ılımlı yaklaşırlar ilişkiye giremeyen eşlerine, bazen de anlayamama ve öfke ve kırılganlık hisleri arasında kalırlar.

Ancak son derece kararlı, azimli ve sabırlı şekilde eşlerine destek olmaları, motive etmeleri tedavi sürecini hızlandırmakta ve tedavileri kolaylaştırmaktadır.

Vajinismus Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Cinsel terapi ile amacımız, tedavi sonrası sağlıklı ve mutlu bir cinselliğe kavuşmanız, vajinismus probleminin bir daha tekrarlamamasıdır.

Ne yazık ki vajinismus tedavisinde bir dokunuşla her şeyi iyileştiren sihirli bir değneğimiz yok. Keşke olsaydı.

Tarafımızdan vajinismus tedavisi titizlikle uygulanmaktadır. Genelde vajinismus tedavisi 2-3 seansta tamamlanmaktadır. Vajinismus tedavisi ile korkularınızı yenerek yeni bir hayata başlayabilirsiniz.

 

Vajinismus Tedavi Ücretleri Ankara 2021

Vajinismus tedavi ücretleri Ankara ilinde seçilen tedavi merkezi, tedaviyi uygulayacak doktor, ilgili tedavi merkezine göre değişmektedir.

Vajinismus tedavi merkezlerinin bir kısmı seans başı vajinismus tedavi fiyatı, diğer bir kısmı ise tedavi başında toplam ücret uygulaması yapmaktadır. Çiftlerin vajinismus tedavisine uyumunda klinik pratikte seans ya da toplam ücret şeklide rol almaktadır. Vajinismus tedavi ücretleri Ankara 2021 detayları için bizimle mutlaka iletişime geçiniz.